logo
close
Bruceloza goraczka maltanska co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Bruceloza

2 października 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Z chorobami zakaźnymi między innymi możemy mieć do czynienia w krajach tzw. trzeciego świata, gdzie profilaktyka zdrowotna nie stoi na wysokim poziomie. W krajach rozwiniętych przypadków chorób zakaźnych jest znacznie mniej. Między innymi jedną z chorób zakaźnych jest bruceloza. Czym jest to schorzenie, jaki ma przebieg i jak się je leczy?
Bruceloza nazywana gorączką maltańską bądź chorobą Banga, zaliczana jest do bakteryjnych chorób zakaźnych. Wywołują ją bakterie z rodzaju Brucella, roznoszone głównie przez zwierzęta. Narażeni na zachorowanie na brucelozę są ludzie mieszkający w krajach basenu Morza Śródziemnego. Spowodowane jest to głównie tym, że spożywają oni często w dużych ilościach lokalny, niepasteryzowany ser. Bakterie Brucelli mogą przedostać się do organizmu człowieka w wyniku jego bezpośredniego kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami bądź produktami odzwierzęcymi, np. mlekiem, czy mięsem. Człowiek może zarazić się bakterią Brucelli poprzez:

  • Wdychanie zarazków,
  • Wniknięcie bakterii do organizmu przez uszkodzoną skórę,
  • Spożywanie pokarmów i picie napojów zawierających bakterie chorobowe.

Szczególne ryzyko zachorowania na brucelozę istnieje w krajach Ameryki Południowej i Środkowej, w Europie Wschodniej, w Azji, Afryce, na Karaibach i na Bliskim Wschodzie. Przypadki brucelozy nie są w zasadzie notowane w krajach rozwiniętych. Najwięcej zachorowań na brucelozę występuje w krajach, w których nie ma bieżącej kontroli chorób zwierzęcych, albo jest ona na niskim poziomie. Bakterię Brucelli roznoszą owce, kozy, jelenie, łosie, świnie i psy.

Objawy gorączki maltańskiej

U ludzi bruceloza daje wiele objawów, które jednak nie są specyficzne i łatwo można je pomylić z innym schorzeniem. Wśród nich wymienia się:

  • Gorączkę,
  • Nadmierną potliwość,
  • Bóle głowy,
  • Bóle pleców,
  • Ogólne osłabienie organizmu.

W gwałtownym przebiegu schorzenia pojawiają się u ludzi ostre infekcje centralnego układu nerwowego lub wsierdzia. Choroba może wywołać bóle stawów, permanentne zmęczenie, gorączkę nawracającą i inne, długotrwałe objawy.

Jak ustrzec się brucelozy?

Można zapobiegać zachorowaniu na brucelozę poprzez unikanie produktów niepasteryzowanych, które mogą zawierać bakterie bruceli. Szczególnie takich produktów należy unikać w krajach, gdzie choroba brucelozy występuje często.

Leczenie brucelozy

Po pierwsze pacjent, u którego podejrzewana jest bruceloza musi przejść serię badań laboratoryjnych krwi. Po zdiagnozowaniu brucelozy, lekarz podejmuje leczenia antybiotykowego, które trwa przez 6 tygodni. Powrót do zdrowia pacjenta może być bardzo długotrwały, a samo leczenie nie jest proste. Bruceloza w ekstremalnych przypadkach może prowadzić nawet do zgonu pacjenta, zwykle wskutek zapalenia wsierdzia.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności