logo
close
Choroba Meniera wodniak endolimfatyczny co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Choroba Meniera

2 października 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Pośród różnych schorzeń laryngologicznych na uwagę niewątpliwie zasługuje choroba Meniere`a, która w innej terminologii medycznej nazywana jest wodniakiem endolimfatycznym. Czym jest to schorzenie i w jaki sposób się objawia?

Choroba Meniera co to jest?

Należy powiedzieć, że choroba Meniere`a jest niezapalnym schorzeniem obejmującym ucho wewnętrzne. Lekarze nie potrafią określić, jaka jest przyczyna występowania u pacjentów wodniaka endolimfatycznego.Mówi się, że powodem jego powstania mogą być przebyte przez pacjenta infekcje, zaburzenia naczynioruchowe, nadmierna produkcja endolimfy, jak również niedrożność przewodu endolimfatycznego.
Cechą charakterystyczną choroby Meniere`a jest to, że występuje ona nie ciągle, ale napadowo. Okresowo pacjent czuje się całkowicie dobrze, aby po chwili odczuwać wszystkie objawy choroby Meniere`a. Schorzenie to atakuje ucho wewnętrzne, składające się ze ślimaka oraz przedsionka z kanałami półkolistymi. Ślimak jest elementem narządu słuchu, z kolei przedsionki są odpowiedzialne u człowieka za utrzymywanie równowagi.

Objawy choroby Menier’a

Pacjenci objęci chorobą Meniere`a odczuwają wiele jej objawów, wśród których należy wymienić:

  • Szumy słyszalne w uszach,
  • Upośledzenie słyszenia,
  • Zawroty głowy.

Co ciekawe, taki symptom choroby Meniere`a jak zawroty głowy i specyficzne kręcenie się w głowie pojawiają się nagle, choć pacjent był wcześniej przekonany o swojej świetnej kondycji zdrowotnej. Napady objawowe przy chorobie Meniere`a trwają od kilku minut, do nawet kilku dni. Pomiędzy kolejnymi napadami chory może nie odczuwać nic szczególnego, albo szumy w uszach, do których wraz z upływem czasu jest się w stanie przyzwyczaić.

Skutki choroby Menier’a

Choroba Meniere`a powoduje nie tylko pogorszenie się jakości słyszenia, ale też w jej trakcie dojść może do uszkodzenia błędnika. Ma to miejsce w przeważającej części przypadków, na dodatek już w czasie pierwszego napadu choroby Meniere`a. Każdy kolejny powoduje wyłącznie pogłębianie się upośledzenia słuchu, ponieważ choroba uszkadza komórki zmysłowe w uszach.

Diagnoza choroby Menier’a

Laryngolodzy zmagają się z problemami dotyczącymi trafnego rozpoznawania opisywanej choroby Meniere`a. Powoduje to, że często pacjent jest leczony przez dłuższy czas na zupełnie inne schorzenie, niż to, z którym rzeczywiście ma on do czynienia. Diagnostyka pacjentów z chorobą Meniere`a polega na przeprowadzaniu serii specjalistycznych badań narządu słuch i równowagi. Bywa, że nie tylko sam laryngolog i zrealizowane przez niego badania, poodejmuje decyzję o postawieniu diagnozy choroby Meniere`a u pacjenta. W wielu przypadkach konieczne jest dokonanie konsultacji z innymi lekarzami:

  • Okulistami,
  • Neurologami,
  • Internistami.

Spowodowane jest to tym, że występujące w przypadku choroby Meniere`a zawroty głowy mogą wskazywać na wiele innych chorób z innych obszarów medycyny niż laryngologia.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności