Ospa jest ciężką chorobą zakaźną, która może występować w kilku różnych odmianach. Najbardziej powszechnym jej typem jest ospa wietrzna, która na ogół atakuje dzieci i młodzież. Powodem powstania ospy jest zaatakowanie organizmu człowieka przez wirus ospy. Wśród różnych odmian ospy wymienia się:
- Ospę prawdziwą,
- Ospę riketsjową,
- Ospę krowią,
- Ospę wietrzną,
- Ospę owczą,
- Ospę małpią.
Ospa w skrajnych przypadkach może nieść ze sobą ryzyko nawet dla życia zakażonej osoby. Ważne jest jej wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Należy przy tym zaznaczyć, że w przypadku różnych odmian ospy, mamy do czynienia z odmiennymi cechami charakterystycznymi chorób i innym ich przebiegiem.
Ospa prawdziwa nie występuje już na świecie, ale jej wirusy są utrzymywane w specjalnych laboratoriach w formie broni biologicznej. Ospą najszybciej zarazimy się od zwierząt będących nosicielami wirusa. Ospa wietrzna z kolei wywoływana jest przez ten sam wirus co półpasiec i opryszczka
Najczęstsze objawy ospy
Do najbardziej powszechnie występujących objawów ospy zaliczyć należy:
- Czerwoną, swędzącą wsypkę na skórze, która zmienia się w toku rozwoju choroby w pęcherzyki wypełnione płynem,
- Bóle głowy i brzucha,
- Wysoką gorączkę,
- Złe samopoczucie.
Pęcherzyki charakterystyczne dla ospy mogą utrzymywać się na skórze przez dłuższy czas. Jeśli będziemy drapać zmiany skórne, powstaną mało estetyczne blizny, których nie sposób usunąć.
Sposób zarażenia ospą
Ospą można zarazić się drogą kropelkową, albo poprzez bezpośredni kontakt ze zmianami na skórze chorego, na przykład wydzieliną wydobywającą się z pęcherzyków. Również obcowanie ze zwierzętami zarażonymi ospą lub będącymi nosicielami wirusa ospy, wywoła chorobę.
Leczenie ospy
Ospa jako choroba zakaźna jest leczona wyłącznie na oddziałach zakaźnych zamkniętych, z wykorzystaniem leków przeciwwirusowych.
Komentarze