W dawnych czasach ludzkość była dręczona wieloma chorobami zakaźnymi, które dziesiątkowały całe społeczeństwa. Dziś większość tych chorób nie występuje, albo ich przypadki są wyłącznie incydentalne. Tak jest między innymi z krztuścem. Czym jest ta choroba, jak się objawia i czy można skutecznie ją leczyć?
Krztusiec, nazywany również kokluszem, jest ostrą chorobą zakaźną atakującą drogi oddechowe. Przyczyną rozwoju schorzenia jest działalność gram-ujemnych bakterii nazywanych Bordatella pertusis. Do zakażenia bakterią krztuśca dochodzi w drodze kropelkowej, można więc zarazić się tym schorzeniem podczas nawet sporadycznego kontaktu z osobą chorą. Okres wylęgania choroby trwa od 3 do nawet 14 dni od chwili przeniknięcia bakterii Bordatella pertusis do organizmu człowieka.
Grupa zagrożenia
Krztusiec to choroba atakująca przede wszystkim małe dzieci, w wieku od 0 do 4 lat. W tej grupie wiekowej notowana jest największa liczba zachorowań. Przebycie krztuśca powoduje, że człowiek zyskuje długotrwałą odporność na to schorzenie, choć nie jest wykluczone, aby ponownie zachorował na krztusiec, ale są to sporadyczne sytuacje.
Obecnie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych notuje się niewielką liczbę zachorowań na krztusiec, ponieważ istnieją już szczepionki chroniące przed tym schorzeniem. Szczepienia ochronne spowodowały drastyczny spadek liczby przypadków krztuśca.
Objawy krztuśca
Najczęstszym objawem krztuśca jest kaszel. Dziecko chorujące na to schorzenie miewa napady kaszlu, podczas których nie jest w stanie złapać normalnie powietrza. Objawem charakterystyczny krztuśca mogą też być duszności. W pierwszym etapie zachorowania na krztusiec, czyli w ciągu 7-14 dni od przeniknięcia do organizmu bakterii krztuśca, objawy mogą przypominać zwyczajne przeziębienie. Dziecko ma katar, kicha, ma niewielki, suchy kaszel, który nasila się stopniowo wraz z upływem czasu. Gardło jest zaczerwienione i boli. Pierwszemu etapowi choroby może towarzyszyć stan podgorączkowy i zaczerwienienie spojówek. W pierwszym okresie schorzenia krztusiec jest najbardziej zaraźliwy. Przebywając z chorym dzieckiem w jednym pomieszczeniu istnieje bardzo wysokie ryzyko zachorowania na tą chorobę. Drugi okres choroby trwa od 2 do 4 tygodni i towarzyszą mu następujące objawy:
- Napadowy kaszel, zwłaszcza w trakcie snu,
- Bezdech,
- Duszności,
- Wykrztuszanie lepkiej wydzieliny,
- Zaczerwienienie twarzy,
- Łzawienie oczu,
- Wymioty, jako efekt napadów kaszlu,
- Wybroczyny i obrzęki twarzy,
- Krwawienie z nosa.
Ostatni, trzeci okres choroby to czas zdrowienia pacjenta, w którym ataki kaszlu stają się mniej uciążliwe i występują rzadziej. Okres ten trwa około 2 tygodnie.
Leczenie krztuśca
Ważna jest właściwa diagnoza schorzenia. Jeśli lekarz nie zleci odpowiednich badań laboratoryjnych, albo nie rozpozna charakterystycznych dla krztuśca objawów, może rozpocząć niewłaściwe leczenie, które może doprowadzić nawet do powstania powikłań. Leczenie schorzenia polega na podawaniu antybiotyków. Jeśli choroba atakuje najmłodsze dzieci, niemowlę powinno być hospitalizowane, na wypadek konieczności podania tlenu.
Lekarz może też zalecić pacjentowi z krztuścem przyjmowanie leków łagodzących napady kaszlu, przez co przebieg choroby jest lżejszy. Aby zmniejszyć natężenie duszności i kaszlu warto też często wietrzyć pokój, aby zawsze panowało w nim świeże powietrze. Chory powinien mieć zapewniony spokój, ponieważ stres i złość nasilają objawy krztuśca.
Powikłania
Nieleczony lub niewłaściwie leczony krztusiec może wywoływać liczne powikłania. Jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, ryzyko ich wystąpienia zwiększa się. W przebiegu krztuśca może wystąpić dodatkowo zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, a nawet zapalenie mózgu. W skrajnych przypadkach krztusiec może doprowadzić do uszkodzenia mózgu dziecka, przez co dochodzi do zaburzenia jego psychofizycznego rozwoju.
Komentarze