Choroby układu moczowego mogą być bardzo bolesne dla pacjentów. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek w swoim życiu miał do czynienia z kamieniami w przewodzie moczowym. Ich wydalanie jest często przyrównywane do bólów porodowych. Kamienie w drogach moczowych są podstawowym objawem kamicy nerkowej.
Co to jest kamica nerkowa?
Kamica nerkowa to choroba atakująca drogi moczowe. Powoduje ona powstanie w przewodach moczowych kamyczków, a właściwie nierozpuszczalnych kryształków bądź osadów. Zlepiają się one ze sobą, tworząc złogi różnej wielkości. Potocznie są one nazywane kamieniami przewodu moczowego. Kamienie nerkowe mogą mieć różny skład chemiczny, z uwagi na co wyróżnia się kamienie z kwasu moczowego, szczawianowo-wapniowe, fosforanowo-wapniowe, cysty nowe, czy też struwitowe. Generalnie, powstają one ze składników występujących w moczu chorego.
Kamica nerkowa może doprowadzić w skrajnej postaci do trwałego zablokowania dróg moczowych, przez co pacjent nie będzie mógł w normalny sposób oddawać moczu. Taka sytuacja jest o tyle groźna, że niesie za sobą ryzyko zakażenia dróg moczowych. Jeśli nie będzie leczona, może zniszczyć nerki chorego.
Grupa ryzyka
Na kamicę nerkową chorują ludzie w różnym wieku, choć najbardziej narażeni na powstanie tego schorzenia są jednak ludzie młodzi. Częściej chorują na tą chorobę mężczyźni niż kobiety. Co jest powodem powstania i rozwoju kamicy nerkowej? Przyczyn schorzenia wyróżnia się kilka:
- Niewłaściwe składniki moczu,
- Zachwianie mechaniki wydalania moczu – powstrzymywanie się od wizyt w toalecie,
- Niewłaściwy odczyn moczy,
- Nadmiar witaminy D w organizmie, który zwiększa ilość wapnia przyswajanego przez jelito,
- Wrodzone skłonności,
- Powstanie guza gruczołu przytarczycowego,
- Dna moczanowa.
Objawy kamicy nerkowej
Choroba ta jest o tyle niebezpieczna, że jej wstępne etapy rozwoju nie przynoszą żadnych specyficznych objawów, które mogłyby pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu kamicy nerkowej.
W kolejnych etapach rozwoju kamicy nerkowej pojawiają się takie jej objawy jak:
- Silne dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy oddawaniu moczu,
- Kolka nerkowa,
- Przerywanie oddawania moczu,
- Wymioty,
- Nudności,
- Gorączka,
- Krew w moczu.
Jak leczyć kamicę nerkową?
Lekarze po zdiagnozowaniu u pacjenta kamicy nerkowej, zalecają mu przyjmowanie preparatów farmakologicznych, których celem jest zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Zaleca się przy tym zmianę diety i sposobu życia. Pacjent powinien często oddawać mocz, a nie powstrzymywać się od tego. Musi też wypijać dziennie zwiększoną ilość płynów.
Jeśli pacjent odczuwa silne dolegliwości bólowe związane z kamicą nerkową, lekarz zaleci mu przyjmowanie środków przeciwbólowych.
Komentarze