Hemoroidy nazywane są inaczej żylakami odbytu i jest to schorzenie występujące bardzo często w całej populacji. Niestety, jest to choroba wstydliwa, dlatego też część osób zmagających się z hemoroidami nie zgłasza swego problemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Taka sytuacja powoduje, że żylaki odbytu rozrastają się i wywołują między innymi mocne dolegliwości bólowe. Ogólnie rzecz ujmując, mianem hemoroidów określa się każdy gęsty splot naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w błonie śluzowej odbytnicy.
Występują dwa rodzaje hemoroidów:
- Hemoroidy wewnętrzne, które nie są widoczne na zewnątrz odbytnicy i występują powyżej linii grzebieniastej,
- Hemoroidy zewnętrzne, które znajdują się poniżej linii grzebieniastej, widoczne na zewnątrz odbytnicy, pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.
Można wyróżnić kilka stadiów rozwoju guzków hemoroidalnych:
- Powiększenie hemoroidów wewnątrz odbytnicy,
- Wypadanie guzków na zewnątrz podczas defekacji, a później ich samodzielny powrót na pierwotne miejsce,
- Wysuwanie guzków na zewnątrz podczas defekacji, bez następowania samoistnego powrotu do odbytnicy,
- Utrzymywanie się guzków na zewnątrz i uleganie przez nie zakrzepicy.
Najczęściej hemoroidy są usytuowane około 3 centymetrów powyżej linii odbytu. U każdego występują hemoroidy, ale nie u wszystkich dają one objawy bólowe. Splot naczyń, jaki występuje w błonie śluzowej odbytnicy ma za zadanie uszczelnić ją. Jeśli hemoroidy są zdrowe, nie będą wyczuwalne podczas specjalistycznego badania. Jeśli jednak w splocie naczyń zatrzyma się krew, powoduje to powstanie tętniaków ciała jamistego. One z kolei wywołują guzkowate wypukłości, których przyczyną jest niewydolność żylna. Może ona wystąpić z uwagi na prowadzony przez daną osobą styl życia, albo w związku z czynnikami genetycznymi. Oznacza to, że hemoroidy mogą być w pewnym stopniu dziedziczne.
Wśród osób, które są najbardziej narażone na wystąpienie hemoroidów wymienia się:
- Kobiety ciężarne,
- Osoby zmagające się z częstymi biegunkami lub zaparciami,
- Osoby z nadciśnieniem w żyle wrotnej,
- Osoby prowadzące siedzący tryb życia.
Najczęściej o hemoroidach mówi się w odniesieniu do osób starszych, co jednak nie oznacza, że u młodych osób one nie występują.
Jako że hemoroidy pozostają tematem wstydliwym dla wielu osób, warto poznać ich charakterystyczne objawy, aby w odpowiednim momencie zwrócić się o pomoc medyczną do lekarza. Pamiętajmy, że rozwój hemoroidów może spowodować znaczne pogorszenie jakości i komfortu życia człowieka.
Objawy hemoroidów
Do podstawowych objawów hemoroidów należą:
- Ból,
- Swędzenie w okolicy odbytu,
- Pieczenie i uczucie dyskomfortu w okolicy odbytu,
- Oddawanie krwi w stolcu,
- Śluz występujący w odbycie,
- Uczucie niepełnego wypróżnienia,
- Wysuwanie się hemoroidów na zewnątrz.
Leczenie hemoroidów najczęściej obejmuje przyjmowanie środków znieczulających, stosowanie zaleconych przez lekarza maści, oraz na wykorzystaniu hydroterapii i odpowiednio skonstruowanej diety.
Komentarze