logo
close
Dna moczanowa co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Dna moczanowa

15 sierpnia 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Nagły ból w okolicach stawów – jednego bądź dwóch, może być pierwszym objawem poważnego schorzenia, a mianowicie dny moczanowej. Czym jest ta choroba i czy można przy użyciu nowoczesnych technik medycznych, skutecznie z nią walczyć?
Dna moczanowa, nazywana również skazą moczanową, podagrą lub artretyzmem, jest chorobą popularną, dotyczącą większości osób odczuwających dolegliwości bólowe tkanek miękkich i stawów. Jest bezpośrednio związana z powstaniem zaburzeń metabolizmu kwasu moczowego w organizmie. Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą i dotyczy w zasadzie całego organizmu. Można ją określić mianem zapalenia stawów, wywołanego krystalizacją związku chemicznego w płynie stawowym.
W grupie zagrożenia znajdują się dojrzali mężczyźni, po 40-stym roku życia. Kobiety chorują na artretyzm w okresie menopauzy, co związane jest ze znacznymi zmianami hormonalnymi w organizmie.

Przyczyny dny moczanowej

Jak już zostało powiedziane, powodem powstania artretyzmu jest nadmiar kwasu i soli, czyli moczanów, przenikających do układu krwionośnego w organizmie człowieka. Powodem powstania podagry jest zachwianie i zaburzenie metabolizmu kwasu moczowego, w wyniku czego odkłada się on w skórze, w stawach i tkankach chrzęstnych. Długotrwałe zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego prowadzą do rozwoju skazy moczanowej. Jeśli sól i kwasy odkładają się w nerkach, prowadzi to zaś do powstania kamieni, które leczy się operacyjnie, albo też wywołuje ich „poród” za pośrednictwem cewki moczowej, co jest bardzo bolesne dla samego pacjenta.
Przyczyną dny moczanowej może być też nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego lub zmniejszenie wydalania tej substancji przez nerki.
Dna może wynikać z wielu względów, które wyznaczają jej różne typy. Wśród czynników, które mogą być podstawą pojawienia się podagry, wymienia się:

  • Przewlekłą niewydolność nerek,
  • Białaczkę,
  • Nadwagę,
  • Palenie tytoniu,
  • Stosowanie leków moczopędnych,
  • Cukrzycę typu II,
  • Niewłaściwą dietę,
  • Nadużywanie alkoholu,
  • Wiek dojrzały.

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa daje poważne, przykre dla pacjenta objawy. Początkowo może ona objawiać się nagłym bólem, połączonym z obrzękiem i zaczerwienieniem jednego bądź dwóch stawów. Najczęściej dolegliwości bólowe są zgłaszane przez chorujących na dnę moczanową nad ranem lub w godzinach nocnych. Ból jest określany jako narastający i trudny do wytrzymania. Skóra w miejscu obrzęku pozostaje napięta i błyszcząca. Silny, kłujący ból odczuwalny jest nie tylko w samych stawach, ale i w okolicznych tkankach, niszczonych przez chorobę.
Najczęściej ból dotyczy stawu dużego palucha u nogi i wówczas można stricte mówić o podagrze. Z kolei, jeśli bólem zaatakowane jest kolano, lekarze mówią o onagrze, a gdy jest to staw barkowy – omagrze.

Leczenie dny moczanowej

Najczęściej w leczeniu schorzenia określonego jako dna moczanowa stosuje się preparaty farmakologiczne. Przyjmowane przez dłuższy czas leki powodują wyprowadzenie z organizmu kwasu moczowego lub wyhamowanie tempa powstania moczanów. Nowoczesną metodą walki z podagrą jest zastosowanie fonowania obszaru nerek, co przyspiesza odprowadzanie kwasu moczowego z organizmu. Fonowanie polega na przeprowadzeniu prostego zabiegu z zastosowaniem mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej, poprzez przykładanie do ciała wibrofonów.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności