Pod zawiłą nazwą choroba Hashimoto kryje się schorzenie wywołujące chorobę bardzo popularną zwłaszcza wśród kobiet, a więc niedoczynność tarczycy. Tarczyca ogólnie rzecz ujmując jest organem, w którym produkowane są ważne dla zdrowia i życia hormony. Jeśli występują w organizmie człowieka jakiekolwiek zaburzenia w jej funkcjonowaniu, kondycja zdrowotna znacznie się pogarsza.
Choroba Hashimoto polega na niedoczynności gruczołu tarczowego. Nazywana jest ona również przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczycowego. Stan ten spowodowany jest niedoborem hormonów produkowanych w tarczycy. Niedoczynność tarczycy prowadzi do znacznego obniżenia temperatury ciała i spowolnienia przemiany materii. Człowiek ma mniej energii, staje się apatyczny i ciągle zmęczony. W skrajnych przypadkach, nieleczona choroba Hashimoto może doprowadzić do spowolnienia akcji serca i nawet zagrozić życiu chorego.
Nazwa „choroba Hashimoto” została zaczerpnięta od nazwiska japońskiego lekarza, pracującego w Niemczech, który to w 1912 roku dokonał odkrycia tego schorzenia.
Przyczyny choroby Hashimoto
Trudno jest wyodrębnić i wskazać jedną, bezpośrednią przyczynę rozwoju u pacjenta choroby Hashimoto. Katalog przyczyn tego schorzenia jest bardzo szeroki. Bezpośrednio, za niedoczynność tarczycy odpowiada stan zapalny gruczołu tarczowego albo uszkodzenie tarczycy. Z kolei, z takimi sytuacjami możemy mieć do czynienia w wyniku schorzeń gruczołu tarczycy.
Generalnie, lekarze nie odkryli jeszcze przyczyn choroby Hashimoto, pomimo wielu prób i badań podejmowanych nad tym schorzeniem. Twierdzą oni jedynie, że choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologiczne, czyli okazuje się, że to sam organizm człowieka sprzeniewierza się nam i powoduje powstanie choroby, objawiające się niedoczynnością tarczycy.
Wśród możliwych przyczyn powstania choroby Hashimoto wymienia się:
- Cukrzycę,
- Reumatoidalne zapalenie stawów,
- Zmniejszoną odporność na stres,
- Choroby psychiczne,
- Przebycie porodu.
Objawy choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto wywołuje niedoczynność tarczycy, dlatego też często objawy owej niedoczynności są przypisywane chorobie Hashimoto, ale nie powinno tak być. Niekorzystne dla pacjentów jest to, że choroba Hashimoto jest bardzo trudna do wykrycia, bowiem przebiega najczęściej bezobjawowo. Diagnoza mówiąca o tym schorzeniu stawiana jest przez lekarzy najczęściej w momencie, gdy pacjent walczy już z niedoczynnością tarczycy.
Wśród niepokojących objawów, które mogą wskazywać na chorobę Hashimoto wymienia się:
- Zaparcia,
- Wydłużenie menstruacji,
- Wahania wagi,
- Suchość skóry,
- Rozdrażnienie,
- Ciągłe zmęczenie i przygnębienie,
- Obniżenie nastroju,
- Zła tolerancja organizmu na niskie temperatury,
- Podwyższony cholesterol.
Nie można jednak wskazać palety symptomów, które byłyby jednoznaczne w diagnozie choroby Hashimoto.
Leczenie choroby Hashimoto
Jeśli u pacjenta stwierdzono z pełnym przekonaniem chorobę Hashimoto musi być on przygotowany na długotrwałe leczenie medykamentami. Chorym podaje się w trakcie leczenia schorzenia syntetyczny hormon tarczycy. Nie jest to więc kuracja uciążliwa dla pacjenta, ale niejednokrotnie przez całe życie musi on przyjmować takie farmaceutyki.
Komentarze