Do skutecznego odchudzania niezbędna jest aktywność fizyczna. Jest wiele możliwości uprawiania sportu, który będzie skutecznie pozwalał zrzucać zbędne kilogramy. Oczywiście co sport, co aktywność fizyczna, to inne możliwości chudnięcia, gubienia kalorii.
Trening interwałowy w domu – spis treści:
Niektóre dyscypliny pozwalają na szybką utratę wagi w trakcie treningu, inne z kolei gwarantują niskie deficyty kaloryczne już po aktywności. Na pewno wśród wielu form treningowych, dających skuteczne gubienie nadwagi, na uwagę zasługują interwały. Czym jest trening interwałowy? Co gwarantuje i jak do niego profesjonalnie podchodzić?
Czym jest trening interwałowy?
Interwały, nazywane również HIIT, to aktywność fizyczna, która średnio trwa około 25 minut. Polega ona na przeplataniu bardzo intensywnego wysiłku treningowego z mniej intensywnym. Wszystko odbywa się w krótkich okresach. Jak to wygląda w praktyce?
Mianowicie jeden interwał to np. sprint 8 sekund oraz trucht 25 sekund. Ilość powtórzeń w sesji treningowej zależy od możliwości organizmu oraz rozpiski treningowej. Skuteczność tej metody treningowej polega na wytworzeniu długu tlenowego który spłacany jest spalonymi kaloriami. Proces ten trwa przez dłuższy okres czasu po treningu nawet kilka/kilkanaście godzin.
Stosując trening interwałowy, znacznie przyspiesza się metabolizm kwasów tłuszczowych, co może trwać nawet kilkanaście godzin od zakończonego treningu. To sprawia, że proces spalania tkanki tłuszczowej trwa bardzo długo. Trening interwałowy w porównaniu do treningu aerobowego pod względem spalania tłuszczu wypada podobnie, jednak zdecydowanie mocniej wpływa na poprawienie wydolności organizmu czyli kondycje. Treningi interwałowe nie wymagają angażowania dużej ilości czasu, zaleca się nie trenować dłużej niż 40 minut, 3 razy w tygodniu.
Podstawy treningów interwałowych
Stosując trening interwałowy należy podchodzić do niego rozważnie, ponieważ bardzo mocno obciążamy organizm. Dlatego treningi nie powinny być przeprowadzane zbyt często.
Stawiając na trening interwałowy, należy rozsądnie zaplanować innego rodzaju aktywność fizyczną. Po każdym treningu interwałowym organizm potrzebuje czasu na regenerację, dlatego warto odpuścić w dni treningowe dodatkową aktywność. Jeździć na rowerze, biegać czy odwiedzać siłownie lepiej w dni wolne interwałów, gdyż będzie to dla nas bezpieczniejsze.
Odchudzając się za pomocą diet niskokalorycznych, należy podchodzić do treningów interwałowych rozważnie, ponieważ organizm będący na deficycie kalorycznym będzie potrzebował więcej czasu na regeneracje. Zaleca się około 2 godzin przed treningiem spożyć posiłek, najlepiej, jeżeli będzie on wysokobiałkowy.
Przed każdym treningiem interwałowym należy wykonać dokładnie rozgrzewkę, to pozwoli uniknąć kontuzji, które przecież mogą wykluczyć na długo jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Kto nie powinien stosować interwałów?
Trening interwałowy nie jest dobry dla wszystkich, ponieważ jego wysoka intensywność może zaszkodzić sobą początkującym. Osoby, które nie mają kondycji i przez lata nie miały styczności z bieganiem czy innym sportem, powinny przygotować swój organizm do treningów interwałowych.
Najlepiej zrobić to poprzez treningi cardio, przez okres około 2-3 miesięcy. Treningów interwałowych nie powinny również stosować osoby starsze oraz zbyt otyłe, gdyż duży wysiłek przy interwałach może być niebezpieczny dla ich zdrowia.
Komentarze