logo
close
pływanie a basenie trening blog

Jak pływać żeby schudnąć?

17 października 2017
simplie Komentarze: 3 Kategoria: Odchudzanie

Odchudzanie i aktywność fizyczna idą w jednej parze. Jednak wiele osób, z uwagi na pewne schorzenia, ograniczenia nie może biegać, jeździć na rowerze czy odwiedzać klubów fitness. Dlatego opłaca się zainteresować pływaniem, które znakomicie wspomaga odchudzanie.
Różnorodne style pływackie wykorzystywane podczas regularnych treningów, gwarantują znakomite efekty. Styl grzbietowy, motylkowy, żabka, czy piesek, każdy z nich pomoże powalczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Aktywność w wodzie sprawia, że nasze ciało jest lżejsze, pozwalając na wykonywanie ruchów, które w innych warunkach są trudne do realizowania. Woda zawsze stawia opór pływakowi, wymagając od niego, aby używał dużej ilości siły do prawidłowego pływania. Dzięki tej zależności, oprócz spalania dużej ilości kalorii, ciało rozwija moc mięśni i znakomicie się kształtuje.


Jak pływać żeby schudnąć? – Spis treści:

  1. Pływanie spala tłuszcz
  2. Dobre dla kręgosłupa i kości
  3. Wzmocnienie serca oraz lepsza sylwetka
  4. Pozbądź się stresu
  5. Prawidłowe oddychanie
  6. Całoroczna aktywność

Pływanie, oprócz odchudzania gwarantuje wiele więcej korzyści dla organizmu, z tego powodu warto je poznać i zdecydowanie postawić na regularne wizyty na pobliskim basenie.

Jak pływać żeby schudnąć? Pływanie spala tłuszcz

Brak możliwości biegania czy też skorzystania z roweru, powinno zaowocować skierowaniem się na basen. Pływanie w pełni zastępuje wyżej wymienione aktywności fizyczne, gwarantując znakomite wyniki dotyczące spalania kalorii. Dużo spalonych kalorii równa się oczywiście szybkie zrzucanie nadwagi.
Ile spala się kalorii podczas pływania? Kiedy można oczekiwać pierwszych efektów treningów na basenie? Przyjmuje się, że po około 20 minutach treningu organizm zaczyna pobierać z tłuszczu energię niezbędną do wykonania treningu. Oczywiście ilość spalanych kalorii, zrzucanie wagi podczas pływania jest zależne od wielu czynników i jest to zawsze kwestia indywidualna.

Należy mieć świadomość, że konkretne efekty pływania na basenie będą zależne od takich elementów:

  • waga ciała,
  • styl pływania,
  • pokonany dystans podczas jednostki treningowej,
  • czas treningu.

Przykładowo, niezbyt intensywne pływanie przez godzinę, jednym z „lżejszych stylów”, pozwoli spalić około 360 kcal. Godzinny trening o wysokiej intensywności, przy użyciu kraula, to spalenie nawet 600 kcal. Decydując się na ćwiczenia aerobowe w basenie, podczas godzinnej sesji można spalić od 400 do 700 kcal. Oczywiście wszystkie powyższe wyliczenia bazują na osobach o średniej wadze, w granicach 60-80 kg. Nie każdy jednak ma możliwości, aby poświęcić na każdy trening 60 minut. Pływanie przez 10 minut pozwala na spalenie już przyzwoitej ilości kalorii. W zależności od stylu pływania, traci się od 60 do 150 kcal.
Rzetelne podejście do odchudzania poprzez pływanie wymaga, aby stosować się do pewnych zasad. Tylko dzięki temu efekty będą dość szybko widoczne. Zatem konieczne jest umiejętne dawkowanie sesji treningowych, stałe ich zwiększanie. Zaleca się od pięciu do siedmiu treningów w tygodniu, trwających minimum po 30 minut. Oczywiście na początku sesje powinny być krótsze i rzadziej realizowane. Ważne, aby nie przeciążyć organizmu i nie nabawić się kontuzji. Trening powinien być urozmaicony, gdyż dzięki temu nie popadnie się w rutynę i znudzenie. Bardzo ważne, jest, aby nie przychodzić na trening na czczo lub też od razu po posiłku. Dodatkowo po treningu warto mieć pod ręką odpowiednią przekąskę. Pływanie w basenie wyostrza apetyt, co może skutkować objadaniem się po nim. 
Warto jeszcze wspomnieć o bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, jakie ma się umiejętności pływackie, należy korzystać z miejsc do pływania, które są strzeżone, pod opieką ratowników. Nawet najlepszego pływaka może złapać skurcz lub też przytrafić się zasłabnięcie. Dlatego dobrze jest mieć w pobliżu potencjalną pomoc.

Pływanie dobre dla kręgosłupa i kości


Skoro nie każdy, z uwagi choćby na problemy ze stawami, kośćmi, może trenować bieganie, jazdę na rowerze, to koniecznie powinien postawić na pływanie. Okazuje się, że poprzez pływanie można wzmocnić kości, a dokładniej gęstość mineralną, co ma ogromne znaczenie do zdrowia.
Jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, bóle pleców można znakomicie złagodzić poprzez regularne wizyty na basenie. Odpowiednio dobrany trening, do tego gimnastyka w basenie pozytywnie wpływają na ludzki kręgosłup, praktycznie go nie obciążając. Dodatkowym pozytywem regularnego pływania jest odciążanie stawów, gdyż ciężar ludzkiego ciała w wodzie wynosie jedynie 10% tego, co na lądzie.

Wzmocnienie serca oraz lepsza sylwetka


Decydując się na pływanie, pewne jest, że rozpocznie się proces budowania mięśni. Ich większa moc, a także możliwość budowy estetycznej i zdrowej sylwetki. Co ważne, w trakcie treningów w wodzie ma się pewność, że budowane będą różne grupy mięśniowe. Podobne korzyści można by uzyskać poprzez treningi na siłowni.
Podczas treningów pływackich pozytywnie wpływa się na pracę serca. Każda jednostka treningowa to jego wzmocnienie. Poprzez wzmocnienie serca zapobiega się nadciśnieniu oraz chorobom związanym z niedokrwieniem serca. Dodatkowo znakomicie wzmacnia się także układ oddechowy, zwiększa się objętość płuc

Jak pływać żeby schudnąć? Pozbądź się stresu


Wszyscy pływający cenią sobie ten rodzaj aktywności fizycznej, z uwagi na pełne rozluźnienie, jakiemu ulega ciało w wodzie. Oprócz standardowego przypływu endorfin pływanie pozwala na maksymalne skupienie i zapomnienie o sprawach codziennych. Pewne jest, że wizyty na basenie pozwalają na pełną relaksację, które przecież tak brakuje nam podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dodatkową zaletą pływania jest znaczne przyspieszenie regeneracji mięśni, co ma przecież ogromne znaczenie dla lepszego samopoczucia.

Opanujesz umiejętność prawidłowego oddychania


Wydawać się może, że prawidłowo oddychamy. Przecież jest to czynność niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, więc nie ma tutaj żadnej filozofii. Rzeczywistość rysuje się jednak zupełnie inaczej. Wiele osób oddycha przy pomocy ust, szczególnie w trakcie aktywności fizycznej. Jest to jednak nieprawidłowy sposób oddychania, a stałe jego stosowanie może negatywnie wpływać na rozwój żuchwy, zapoczątkować proces wady zgryzu. Pomijanie nosa w procesie oddychania sprawia również, że rezygnujemy z procesu filtracji wdychanego powietrza. Działa to negatywnie na odporność organizmu. Za pomocą regularnych treningów pływania można bardzo szybko nauczyć się prawidłowo oddychać nosem.

Całoroczna aktywność, niezależna od warunków pogodowych


Jazda na rowerze zimą czy bieganie podczas zimowych miesięcy nie wszystkim jest w smak. Pływanie to aktywność fizyczna, którą można uprawiać przez 365 dni w roku. Nie trzeba szukać zamienników pływania, jak ma to miejsce w przypadku jazdy na rowerze (rower stacjonarny), czy biegania (bieżnia). Pogoda nigdy nie stanie na przeszkodzie realizacji kolejnych treningów pływackich.

Komentarze
  • Pływanie świetnie działa na barki i plecy. 😉

  • Dokładnie, pływanie uaktywnia praktycznie wszystkie mięśnie i nie obciąża stawów. Szkoda, że teraz jest moda na rożnego rodzaju biegi. Może przyjdzie czas na pływanie? 😉

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności