logo
close
Operacja plastyczna nosa najwazniejsze informacje operacje plastyczne Medycyna estetyczna zabiegi cena

Operacja plastyczna nosa – najważniejsze informacje

11 sierpnia 2017
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Operacje plastyczne

Kształt i wielkość nosa to dla wielu osób powód do kompleksów. Za duży, garbaty, krzywy – z takimi problemami pacjenci najczęściej zgłaszają się do chirurga plastyka. Jeśli wybierzemy dobrego specjalistę, bezpiecznie i skutecznie poprawimy defekty urody i odzyskamy pewność siebie. Wiele osób jest niezadowolonych z kształtu nosa i swoje kroki od razu kieruje do chirurga plastycznego. Niestety nie jest prawdą, że każdy nos można „naprawić” tak aby idealnie pasował do twarzy.
Funkcją nosa jest oczyszczanie i ogrzewanie powietrza – kurz i zarazki wyrzucane są z niego podczas kichnięcia z prędkością 166 km/h! Jeśli wg lekarza nos działa prawidłowo i nie odbiega od przyjętych norm estetycznych, pacjent nie powinien decydować się na zabieg. Zadaniem chirurga jest przekonanie go o tym, że operacja w jego przypadku jest niepotrzebna.

Operacja nosa – zabieg wykonuje chirurg plastyk lub laryngolog

Zabieg korekcji nosa wykonują zwykle chirurdzy plastycy, ale również laryngolodzy. Efektem ma być w końcu nie tylko ładny nos, ale przede wszystkim działający i drożny. Właśnie dlatego operację musi przeprowadzać laryngolog specjalizujący się w chirurgii plastycznej albo chirurg plastyk posiadający wiedzę z zakresu laryngologii.
Dzięki temu pacjent nie będzie narażony na przykrą niespodziankę – np. problemy z oddychaniem jako powikłanie po zabiegu. Wtedy konieczna byłaby druga operacja udrażniająca nos i jeśli przeprowadziłby ją laryngolog bez doświadczenia chirurga plastyka, może dojść do zniszczenia efektu estetycznego. Takie błędne koło nigdy nie zostało by zamknięte, dlatego warto od razu wybrać wykwalifikowanego lekarza.

Korekcja nosa – koszt zabiegu i refundacja NFZ

Operacja plastyczna nosa w prywatnej klinice to koszt od 10 do nawet 17 tys. zł. Istnieje również funkcjonalna plastyka nosa – kiedy jego kształt utrudnia oddychanie i ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie. W takim przypadku zabieg jest refundowany i wykonuje się go w klinice chirurgii plastycznej lub klinice laryngologii.

Operacja plastyczna nosa – oczekiwania

Wiele osób przychodząc na konsultacje przed operacją plastyczną nosa, zakłada, że po zabiegu zmieni się całkowicie ich wygląd. Zdarza się, że pacjenci przynoszą ze sobą zdjęcia gwiazd filmowych i pokazują, że chcą uzyskać taki sam efekt. Niekiedy korekcja nosa ma być remedium na problemy w związku itp.
Zadaniem doświadczonego i uczciwego lekarza jest wyjaśnienie pacjentowi, że operacja to nie cud, że czasami możliwości są bardzo ograniczone – wynikają np. z anatomii konkretnej osoby. Często w nowoczesnych gabinetach specjalista może przedstawić efekt zabiegu w postaci wizualizacji i jeśli pacjent nie będzie zadowolony, może zrezygnować.

Funkcjonalna plastyka nosa – lepsza jakość życia

Większość pacjentów zgłaszających się w celu poprawy kształtu nosa, to kobiety, którym nie odpowiada ich wygląd. Mężczyźni zwykle przychodzą po pomoc kiedy ich nos zostaje zniekształcony w wyniku urazu. Bardzo często nos, który źle wygląda, tak samo źle funkcjonuje utrudniając oddychanie. Osoby, które mają normalne pod względem estetyki nosy, ale ciężko się im oddycha, powinny szukać porady u laryngologa. Niestety czasami nie obędzie się bez interwencji chirurgicznej i wtedy mamy do czynienia z tzw. funkcjonalną plastyką nosa, gdzie poprawia się zarówno jego kształt jak i drożność.
Drożność nosa zależna jest nie tylko od przegrody nosowej, ale również budowy jego bocznych skrzydełek. Jeśli boczna ściana nosa jest zbyt wiotka, mamy problemy z oddychaniem, ponieważ przykleja się ona do przegrody nosa i zatyka dziurkę. Taki problem rozwiązuje się wszczepiając chrząstkę w boczną ścianę nosa, co dodatkowo ją usztywnia. Wyżej opisana przypadłość jest bardzo problematyczna i o ile w ciągu dnia można ją kontrolować mięśniami twarzy, to w nocy kiedy mięśnie wiotczeją, możemy mieć duży problem z oddychaniem. Funkcjonalna plastyka nosa pozwala na szczęście zadbać zarówno o jego wygląd jak i jego prawidłową pracę.

Operacja nosa – przygotowanie do zabiegu

Najważniejszą kwestią jest szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz poinformowanie lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach. Konieczne jest także wykonanie podstawowych badań krwi, moczu oraz serca. Kilka dni przed operacją powinno się odstawić lub zmniejszyć dawkę leków obniżających krzepliwość krwi. Panie powinny unikać zabiegu przed samą miesiączką i w jej trakcie z powodu zwiększonego ryzyka krwotoku.
Kolejny krok to przygotowanie laryngologiczne – należy zbadać wnętrze nosa endoskopowo. Jeśli lekarz zauważy zmiany wymagające szczegółowej diagnozy, kieruje pacjenta na tomograf. Przed operacją plastyczną wykonuje się też rynometrię – sprawdza się drożność nosa. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego ważny jest także wywiad z anestezjologiem, który pyta o choroby, przyjmowane medykamenty i wcześniejsze operacje. Przed plastyką nosa wykonuje się też zdjęcia do dokumentacji medycznej.

Operacja plastyczna nosa – jak wygląda zabieg?

Pacjent zgłasza się do placówki w dniu zabiegu i zostaje w klinice jedną noc. Przed zabiegiem konieczne są konsultacje z anestezjologiem, ponieważ plastyka nosa przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa najczęściej ok. 2 godzin.
Lekarz operuje w specjalnych lupach, które powiększają widoczność o 2,5 raza. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne działanie. Większość cięć wykonywanych jest w środku nosa, dlatego pacjent nie musi się martwić widocznymi bliznami. Jeśli chodzi o zewnętrzną część to często nacinany jest słupek nosa, co daje możliwość uniesienia skóry i prowadzenia operacji pod kontrolą wzroku. Taka technika daje najlepsze i przewidywalne efekty.
Przeprowadzając plastykę nosa, lekarz zawsze musi skorygować wszystkie zaburzenia jego funkcji – liczy się nie tylko wygląd ale również zdrowie i prawidłowy sposób oddychania. Jeśli wykonywana jest operacja przegrody nosa lub łamanie kości nosa, zakłada się setony – paski gazy nasączone tłuszczem, które podpierają od wewnątrz rusztowanie nosa i dociskają błonę śluzową do przegrody, tak aby zapobiec powstaniu krwiaka. Po zewnętrznej stronie zakłada się natomiast plastry modelujące i plastikowy gips ograniczający obrzęk i chroniący przed urazem.
Jak już zostało wspomniane, pacjent po operacji musi pozostać na noc w klinice. Jeśli np. potrzebne było pobranie chrząstki z ucha, może pojawić się ból w tej okolicy i wtedy podaje się środki przeciwbólowe. Następnego dnia setony są usuwane i można wrócić do domu. Przez ok. 3 dni pacjent nie powinien jeść gorących potraw – tak samo twardych i mocno doprawionych – może to wywołać krwawienie z nosa. Przez 7 kolejnych dni od zabiegu pacjent powinien się oszczędzać, spać sam w łóżku, żeby nie narażać się na uraz.
Normalnym stanem pooperacyjnym jest obrzęk i zasinienie na nosie i pod oczami. Ustępują one po ok. 2 dobach. Po ok. 9 dniach pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną – wtedy lekarz zdejmuje opatrunek i szwy. Efekt widoczny jest po ok. 2 tygodniach od zdjęciu opatrunków – wtedy można wrócić do pracy. Kolejna kontrola przypada po miesiącu, następnie po pół roku i po roku od zabiegu.  Naturalnym stanem są przejściowe problemy z oddychaniem, które ustępują po kilku tygodniach. Ostateczny efekt operacji zauważalny jest po ponad roku od zabiegu.

Wygląd nosa – ważna rada

Zwykle nos nie podoba nam się kiedy jest za duży i kulfoniasty albo zmienił kształt w wyniku wypadku. Czasami do urazu dochodzi w dzieciństwie i pęka chrząstka w dolnej części nosa. Kiedy dziecko rośnie, pęknięcie staje się coraz głębsze, chrząstka się wykrzywia i pojawiają się trudności z oddychaniem. Operacje w takim wypadku najlepiej byłoby przeprowadzić ok. 18 roku życia kiedy kości osiągnęły już dorosłe proporcje, ale ze względu na problemy z oddychaniem, warto podjąć taką decyzję dużo szybciej.

Jaki jest idealny kształt nosa?

Kształt nosa powinien zawsze pasować do reszty twarzy – policzków, ust, powiek, czoła oraz brody. Proporcje kształtu i wielkości muszą odpowiadać ogólnie przyjętym normom estetycznym. Klasyczne normy piękna zakładają, że nos powinien stanowić środkową 1/3 długości twarzy. Jego szerokość z kolei powinna być taka jak szerokość szpary powiekowej i odległość pomiędzy wewnętrznymi kącikami oczu.
Między nosem a innymi częściami twarzy powstają różne kąty. Kąt pomiędzy płaszczyzną czoła a grzbietem nosa powinien mieć ok. 130 stopni, kąt pomiędzy powierzchnią całej twarzy a grzbietem nosa – ok. 30 stopni, a kąt pomiędzy kolumienką nosa a wargą: 90 stopni u mężczyzny i 100-110 stopni u kobiety.
Wygląd nosa zawsze musi być oceniany w kontekście całej twarzy. Twarz owalna lepiej wygląda z podłużnym nosem, okrągła z krótszym i zadartym. Nos damski powinien być bardziej delikatny, z kolei panowie źle wyglądają z małymi noskami. Niektórzy twierdzą, że kształt nosa ukazuje charakter danej osoby. Ludzie o cechach przywódcy mają często bardziej wyraziste nosy od tych łagodnych i nieśmiałych.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności