logo
close
Chirurgia plastyczna powiklania po zabiegach operacje plastyczne Medycyna estetyczna zabiegi cena

Chirurgia plastyczna – powikłania po zabiegach

10 sierpnia 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Operacje plastyczne

Operacje plastyczne to czasami najskuteczniejsza metoda na poprawienie urody. Niestety zdarza się, że  efekty nie są takie jak oczekiwaliśmy, na czym cierpi nie tylko nasz wygląd, ale i psychika. Przed decyzją o zabiegu, warto mieć świadomość ewentualnych powikłań, tak aby uniknąć niemiłej niespodzianki.
Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej cieszą się co raz większą popularnością. W pogoni za idealnym wyglądem – jędrnym biustem, gładką twarzą, pełnymi ustami – zapominamy, że oprócz estetyki przede wszystkim ważne jest zdrowie. Wg badań przeprowadzonych przez brytyjskich specjalistów, aż 90% zagranicznych firm poprawiających urodę, nie informuje pacjentów o możliwych skutkach ubocznych operacji plastycznych.

Operacje plastyczne – ryzyko powikłań

Po zabiegu w klinice medycyny estetycznej, tak jak po każdej innej operacji, narażeni jesteśmy na  powikłania.
Wiążą się one z:

  • Narkozą – znieczulenie miejscowe albo całkowita narkoza zawsze niosą za sobą ryzyko. Niekiedy komplikacje mogą wywołać wykwity skórne, a w najgorszym wypadku paraliż lub śmierć.
  • Krwotokiem – krwawienie wewnętrzne może wystąpić nawet podczas pozornie błahej ingerencji chirurgicznej. Jeśli jest niewielkie, ustąpi samoistnie, ale poważniejszy krwotok musi zahamować lekarz.
  • Infekcją – takie powikłania niestety zdarzają się dość często – zwykle kilka dni po zabiegu.  Aby sobie z nią poradzić konieczna jest hospitalizacja – czasami kilkukrotna.
  • Bliznami – po operacji zawsze zostają blizny. Gojenie może przebiegać szybko, ale czasem zajmuje całe lata. Na początku blizny są widoczne i zaczerwienione, a po miesiącu robią się blade i płaskie.

Powiększanie piersi – powikłania

Po operacji powiększania biustu niestety możliwe są komplikacje miejscowe jak i ogólnoustrojowe.  Te pierwsze dotyczą wielu pacjentek – najczęściej jest to skurczenie ściany blizny okalającej implant, co może prowadzić do przewlekłego bólu i dyskomfortu. Powikłania ogólnoustrojowe są jeszcze groźniejsze. Wiążą się najczęściej z faktem, że implanty po latach staja się nieszczelne, a płyn, który je wypełnia wnika do ciała
Inne niebezpieczeństwo to ryzyko wypadnięcia implantu, ponieważ skóra w obszarze rany pooperacyjnej jest napięta, staje się cieńsza i może pęknąć uwalniając implant. Sytuacja najczęściej ma miejsce wśród pacjentek z uszkodzoną skórą – np. po radioterapii. Istnieje także możliwość pofałdowania implantu – jest to wyczuwalne przez skórę i powoduje ból. Dotyczy to zwykle szczupłych kobiet z cienką skórą i małym gruczołem piersiowym.
Oprócz tego do częstych powikłań zaliczamy: zmianę kształtu piersi, asymetrię, wydzielinę z sutków,  problemy z wykonaniem mammografii. Komplikacje ogólnoustrojowe  to: twardzina, toczeń, ziarniak, infekcje, problemy z oddychaniem, problemy z układem limfatycznym, reumatoidalne zapalenie stawów,  częste przeziębienia.

Implanty policzków – komplikacje

W przypadku tej operacji częstym powikłaniem są infekcje, ponieważ jama ustna z medycznego punktu widzenia jest mocno zanieczyszczona. Mimo podawanych antybiotyków może dojść do zakażenia i w takiej sytuacji trzeba szybko usunąć implanty. Możliwe komplikacje to także  naruszenie nerwów czuciowych, co powoduje drętwienie i ból. Po operacji nie mamy nigdy pewności, że twarz będzie symetryczna.

Implanty pośladków – powikłania

Najczęstszym problemem jest w tym wypadku przemieszczanie się implantów. Niekiedy obracają się ona nawet „do góry nogami”. Oprócz tego – jeśli operacja jest przeprowadzana u bardzo szczupłej osoby, implanty mogą się odznaczać. Inne komplikacje to infekcje – szczególnie jeśli blizna ukryta ma być między pośladkami. Ponadto istnieje ryzyko stanów zapalnych skóry, krwiaków, opuchlizny, a w skrajnych przypadkach może dojść do zatoru tętnicy płucnej lub zatoru tłuszczowego co niestety kończy się zazwyczaj śmiercią pacjenta.

Plastyka nosa – powikłania

Chcąc zmienić kształt nosa  narażamy się nieraz na jego odkształcenie, które wiąże się z koniecznością kolejnej operacji. Zabieg może także spowodować asymetrię nosa, zapadnięcie się skrzydełek, co utrudnia oddychanie i wywołuje częste infekcje. Inne możliwe komplikacje to uszkodzenie nerwu, długo utrzymująca się opuchlizna, zaburzenia węchu, odbarwienie skóry oraz powstanie nieestetycznych bruzd.

Plastyka brzucha – powikłania

Po operacji plastycznej powłok brzusznych  częste komplikacje to infekcje, podskórne krwotoki oraz skrzepy krwi. Ryzyko rośnie kiedy mamy problemy z krążeniem, cukrzycę,  choroby serca lub wątroby. Ponadto powikłaniem może być asymetria  brzucha lub złe umieszczenie pępka. Inny problem to zaburzenia gojenia, prowadzące do powstania brzydkiej blizny.

Problemy natury psychologicznej po operacji

Często zdarza się, że pacjenci po operacji czują się rozczarowani i zawiedzeni efektem.  Niekiedy prowadzi to nawet do depresji. Istnieje również ryzyko uzależnienia od zabiegów plastycznych. Problemem jest też zbyt pochopne poddawanie się operacjom mimo wysokiej ceny i możliwych powikłań. W takich sytuacjach chirurg powinien odesłać pacjenta i namówić na terapię u psychologa.

W jaki sposób zminimalizować ryzyko powikłań?

Przede wszystkim warto poszukać dobrego lekarza i placówki z rekomendacjami.  Przy wyborze miejsca i specjalisty nie powinniśmy kierować się niską ceną i szybkimi terminami – lepiej poczekać dłużej i zapłacić więcej niż ryzykować pogorszeniem wyglądu, utratą zdrowia a nawet życia.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności