logo
close

Objawy choroby POChP: jak ich nie przeoczyć?

31 stycznia 2024
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności, Materiały sponsorowane

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego w Polsce może to być około 2 milionów osób. Według WHO do końca dekady POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Wciąż dużym problemem pozostaje późne diagnozowanie choroby, co wynika z tego, że wielu chorych latami bagatelizuje towarzyszące im objawy. Jak je rozpoznać? Co powinno wzbudzić Twoje zaniepokojenie? Poznaj najważniejsze objawy choroby POChP.

Przewlekły kaszel

Kaszel towarzyszący Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc nie ma charakteru napadowego – to odróżnia go od kaszlu astmatycznego czy alergicznego. Może się utrzymywać w ciągu dnia, pojawiać rano i wieczorem, a także nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak: pył, środki chemiczne w aerozolu, pyłki roślinne, kurz czy dym tytoniowy.

Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie kaszel, który stał się wręcz nawykiem, to warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu – być może jest to pierwszy objaw choroby POChP.

Duszność

Jest to jeden z najbardziej symptomatycznych objawów choroby POChP, nad którym nie można przejść do porządku dziennego. Duszność, zwłaszcza u osoby stosunkowo młodej i aktywnej, sugeruje jakiś poważniejszy problem w układzie oddechowym, który wymaga niezwłocznej diagnostyki.

Duszność przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc ma związek z ograniczeniem przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Szczególnie niepokojące jest uczucie duszności w fazie spoczynkowej. Jeśli obserwujesz u siebie ten objaw, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza POZ.

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina to gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jej regularne odkrztuszanie również może stanowić jeden z objawów choroby POChP, którego nie powinno się bagatelizować.

Podkreślmy przy tym, że jeśli w plwocinie znajdują się ślady krwi, to jest to sygnał alarmowy, który powinien wręcz zmusić do pilnej konsultacji lekarskiej. Ten objaw może wskazywać na wiele poważnych chorób układu oddechowego, włącznie z rakiem płuca.

Obniżona tolerancja wysiłku

Pod tym terminem kryje się wyraźne pogorszenie kondycji organizmu, na co na pewno zwrócą uwagę osoby aktywne, uprawiające sport, pracujące fizycznie etc. Awersja do wysiłku fizycznego, dużo szybsze męczenie się, wolniejsza regeneracja, zadyszka pojawiająca się podczas spaceru czy wchodzenia po schodach – to sygnały, które warto omówić z lekarzem rodzinnym.

W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawiać się dużo bardziej uciążliwe objawy związane z pogorszeniem kondycji fizycznej. Mamy tutaj na myśli m.in. trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku, posprzątanie mieszkania, pójście na spacer z psem itd.

To warto wiedzieć:

POChP to nie tylko częsta przyczyna umieralności, ale także życiowej niesamodzielności i inwalidztwa.

Nie są to oczywiście jedyne objawy choroby POChP. Więcej o niepokojonych sygnałach mogących świadczyć o rozwoju POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na objawy POChP?

POChP to choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe. Mowa przede wszystkim o pyłach, gazach i dymie tytoniowym.

Stąd wniosek, że w grupie ryzyka POChP znajdują się osoby (głównie po 40. roku życia), które:

  • Palą lub paliły wyroby tytoniowe, również biernie;
  • Są narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem;
  • Pracują w specyficznym, zanieczyszczonym środowisku– można tutaj wskazać przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, metalurg, pracownik fizyczny, operator maszyn budowlanych, rolnik, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjer czy kosmetyczka.

Masz objawy choroby POChP? Nie czekaj z wizytą u lekarza!

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i obserwujesz u siebie omówione objawy (nie muszą występować jednocześnie), to na początek skonsultuj się z lekarzem POZ.

Lekarz rodzinny przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i na tej podstawie podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

W przypadku zdiagnozowania POChP zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie, które ma na celu złagodzenie objawów choroby i danie Ci szansy na zachowanie samodzielności oraz relatywnie dobrego komfortu życia.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności