Przebarwienia na skórze często mają różne przyczyny. Czasem są to predyspozycje odziedziczone w genach, czasami spędzamy zbyt wiele godzin na słońcu albo używamy złych kosmetyków… Bez względu na etiologię, brązowe plamy na twarzy dłoniach czy dekolcie, nie dodają nam urody i chcemy się ich szybko pozbyć. Tutaj jednak może pojawić się problem, ponieważ zlikwidowanie przebarwień w warunkach domowych jest zwykle niemożliwe.
Najczęstsze rodzaje przebarwień
Piegi
Widoczne na twarzy, dekolcie, dłoniach i karku. W okresie zimowy robią się jaśniejsze, ale latem ciemnieją i pojawiają się nowe.
Melasma
Plamy o nieregularnym kształcie i barwie od jasnobrązowych po brunatne. Występują symetrycznie na policzkach, czole albo nad górną wargą – najczęściej u kobiet po 30 roku życia. Melasma pojawia się często w okresie ciąży oraz kiedy stosujemy antykoncepcję i wystawiamy skórę na słońce. Przyczyna może także leżeć w problemach hormonalnych lub chorobie wątroby. Melasma może być dziedziczna.
Plamy soczewicowate
Powstają w miejscach wystawianych na promienie słoneczne – może to być twarz, grzbiety dłoni lub szyja. Ich kształt jest regularny, a zabarwienie równomierne – od koloru brązowego po czarny. Plamy soczewicowate mają wielkość od 1 mm do nawet kilku centymetrów, czasem łącząc się ze sobą.
Melanoza Riehla
Jest to siateczkowate przebarwienie występujące na skroniach, policzkach oraz po bokach szyi. Oprócz słońca, przyczyną mogą być kosmetyki, preparaty fotouczulające lub niektóre produkty żywnościowe.
Odczyn fototoksyczny
Powodem ich występowania jest kontakt z substancją fotouczulającą oraz wystawienie skóry na słońce. Wywołują je np. seler, koper, dziurawiec, arcydzięgiel, ale również leki uspokajające, hormonalne, moczopędne, antybiotyki i niektóre zioła.
Na szczęście w dobie rozwijającej się medycyny estetycznej i kosmetologii, możemy pozbyć się powyższych problemów w profesjonalnym gabinecie.
Najczęstsze zabiegi na przebarwienia
Wśród najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych zabiegów wyróżnić można:
Zabiegi powierzchniowe
Stosuje się tu środki wybielające. Najpopularniejszym jest hydrochinon, w stężeniu od 1,5 do 8 %. Z jego pomocą pozbędziemy się świeżo powstałych przebarwień, a efekty widoczne są po kilku tygodniach. Skutkiem ubocznym może być tu niestety odbarwienie skóry wokół przebarwienia.
Pomocne są także retinoidy, które nie powodują odbarwień. Ich działanie polega na blokowaniu wytwarzania melaniny. Terapia retinoidami trwa ok. 3 miesięcy. Inną substancją wybielającą jest kwas azelainowy. Jest skuteczny w usuwaniu plam pozapalnych i potrądzikowych. Może on jednak wywołać pieczenie i zaczerwienienie na początku stosowania.
Zabiegi głębokie
Pomocne w przypadku dużych zmian barwnikowych. Dużą popularnością cieszą się tu peelingi chemiczne – chemabrazja. Zabiegi tego typu wykonywane są przez lekarza lub kosmetyczkę. Najczęściej skóra złuszczana jest przy pomocy kwasu glikolowego, trójchlorooctowego lub kojowego. Kwas glikolowy w odpowiednich stężeniach zmniejsza nadmierną pigmentację i wspiera rozwój normalnych komórek. Bardzo popularne są zabiegi wykonywane jednocześnie kilkoma kwasami. Minimalizuje się wtedy ryzyko podrażnień, a skuteczność jest większa.
Najbardziej zadowalające efekty można osiągnąć smarując skórę rano i wieczorem kremem wybielającym oraz poddając się zabiegom chemabrazji w profesjonalnym gabinecie. Inna metoda to mikrodermabrazja, czyli mechaniczne usuwanie warstwy rogowej naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia. Zabieg taki wykonuje dermatolog.
W przypadku plam soczewicowatych skuteczna jest krioterapia, podczas której zmiany likwidowane są przez punktowe ich wymrażanie albo natrysk ciekłym azotem. Niestety po takim zabiegu mogą pozostać blizny. Należy pamiętać, że wystawiając się na promieniowanie słoneczne musimy używać filtrów. Jeśli mamy predyspozycje do powstawania przebarwień, powinniśmy stosować kremy z filtrem 50+ aby problem nie powrócił.
Komentarze