Ile kalorii ma Konina?
29 sierpnia 2018Makro składniki w 100g produktu:
Białko:
21 g
Węglowodany:
0 g
Tłuszcze:
5 g
Błonnik:
0 g
Kalorie:
133 Kcal
Konina to nic innego jak mięso z konia. Cechy charakterystyczne tego mięsa to niska zawartość tłuszczu oraz wysoki poziom białka. Świeża konina jest dość twarda i ma wyrazisty, czerwony kolor. Minusem koniny jest duża zawartość wody (w porównaniu z innymi rodzajami mięs). Mięso to jest dość podobne do wołowiny. Jednak w odróżnieniu od mięsa wołowego, ma drobne włókna mięśniowe i delikatną strukturę.
Podczas przyrządzania koniny należy zwrócić uwagę na twardość. Z tego względu przed obróbką termiczną powinno zostać odpowiednio zamarynowane. Jak prawidłowo marynuje się koninę? Musi zostać pokrojona na plastry, które następnie zanurza się w specjalnie przygotowanym roztworze, na czas od 4 do 12 godzin. Roztwór na marynatę to: jedna część octu i trzy części wody. Oczywiście warto doprawić ocet np. pieprzem lub czosnkiem. Dopiero po dobrze przeprowadzonym marynowaniu, konina staje się miękka. Najlepiej jest przygotować z koniny prawie surowy i krwisty stek lub zdecydować się na długie duszenie mięsa. Konina jest doskonałym produktem na przygotowanie carpaccio czy tatara.
Konina w Polsce nie jest popularna. Wynika to z faktu, że brak tradycji związanych ze spożywanie dań przygotowanych z koniny. Również istotnym elementem jest emocjonalne podejście do koni. Mimo małej popularności koniny, jej produkcja w Polsce jest dość wysoka. Z całej produkcji koniny w krajach Unii Europejskiej, około 30% realizowane jest w naszym kraju.
Na świecie najwięcej koniny produkuje się w takich krajach jak Chiny, Włochy, Meksyk, Kazachstan, Mongolia czy Argentyna.
Konina – wartości odżywcze
Konina jest mięsem o niskiej kaloryczności oraz nie posiada zbyt wiele tłuszczu. Znajdziemy w nim sporo białka, którego zawartość waha się w okolicach 20%. Najbardziej wartościowe jest mięso źrebiąt. Z wiekiem, im koń jest starszy, wartość białka się zmniejsza, natomiast zwiększa się udział tłuszczu oraz składników mineralnych. W koninie występują sole mineralne, takie jak żelazo, fosfor i wapń. Dodatkowo jest bogate w witaminy B1, B2 i PP. Niska kaloryczność koniny wynika z niskiej zawartości tłuszczu śródmięśniowego.
TABELA: konina – wartości odżywcze i kalorie
PRODUKT (100 g) | ENERGIA (kcal) | BIAŁKO (g) | WĘGLOWODANY (g) | TŁUSZCZE (g) |
Konina, mięso bez kości | 129 | 21.5 | 0 | 2.5 |
Konina witaminy (100g)
A1:
j.m
B1:
mg
B2:
mg
B6:
mg
C:
mg
E:
mg
Karoten:
mg
Konina minerały (100g)
Sód:
mg
Potas:
mg
Magnez:
mg
Wapń:
mg
Fosfor:
mg
Żelazo:
mg
Jod:
mg
Simpli © 2020
www.simpli.pl
Komentarze