Reumatyzm jest terminem rozległym, bowiem w pojęciu tym mieszczą się wszelkie schorzenia reumatyczne. Nie jest to więc jednolita pod względem charakterystyki choroba, ale szereg chorób, które mają pewne cechy wspólne. Szacuje się obecnie, że choroby reumatyczne obejmują swoim zakresem nawet kilkaset chorób. Reumatyzm jest dużym obciążeniem dla organizmu człowieka i w wielu przypadkach może ograniczać albo nawet okresowo uniemożliwiać dokonywanie prostych, codziennych czynności. Chorując na jedną z chorób reumatycznych pacjent musi stosować się do ograniczeń lekarskich i zdobyć się na wiele wyrzeczeń, aby uniknąć bólu i innych dolegliwości, integralnie wiążących się z chorobą reumatyczną.
Choroby reumatyczne polegają na rozwoju stanu zapalnego w różnych tkankach organizmu pacjenta. Stan ten atakuje układ kostno-stawowy. Objawy schorzenia stopniowo się nasilają, a stan zapalny powoduje, że dochodzi do ostatecznego zwyrodnienia i zniszczenia stawów osoby chorej. Reumatyzm diametralnie zmienia i ogranicza sprawność fizyczną danej osoby, przez co nie może ona chodzić, normalnie jeść, czy wykonywać innych, zdawałoby się bardzo prostych czynności. Potrzebuje wówczas opiekuna, który będzie jej pomagał.
Wspólną cechą dla wszystkich chorób reumatycznych jest odczuwanie dolegliwości bólowych związanych z układem kostno-stawowym. Najczęściej mamy tu do czynienia z bólami stawów, choć nie jest to jedyny symptom reumatyzmu.
Grupa ryzyka
Najczęściej wychodzimy z założenia, że na reumatyzm cierpią wyłącznie osoby starsze. Tak też jest w istocie, choć nie jest powiedziane, że choroby reumatyczne nie mogą rozwinąć się u ludzi młodych, albo nawet u dzieci. Istnieje wiele przyczyn występowania reumatyzmu, ponieważ ma on niejednorodny charakter. Nie można więc w sposób jednoznaczny określić, kto ma większe predyspozycje do zachorowania na takie schorzenie.
Lekarze i naukowcy prowadzący szeroko zakrojone badania dotyczące reumatyzmu wskazują, że wśród przyczyny występowania takich chorób można wymienić:
- Choroby autoimmunologiczne,
- Występowanie nowotworów,
- Czynniki genetyczne,
- Czynniki środowiskowe,
- Czynniki osobnicze, np. otyłość czy wykonywanie ciężkiej pracy,
- Występowanie stanów zapalnych i zakażeń.
Na podstawie przyczyn występowania reumatyzmu można stwierdzić, że w zasadzie każda osoba ma pewne prawdopodobieństwo tego, że zaatakuje jej organizm jedna z chorób reumatycznych.
Objawy reumatyzmu
W każdej chorobie reumatycznej mogą występować nieco inne objawy schorzenia. Generalnie jednak pacjenci, którzy chorują na reumatyzm, skarżą się na:
- Bóle stawów,
- Bóle kości,
- Bóle mięśni,
- Dolegliwości bólowe w związku z radykalnie zmieniającą się pogodą,
- Sztywność układu kostno-stawowego,
- Obrzęki stawów,
- Zaczerwienienia stawów, np. dłoni.
Leczenie reumatyzmu
W leczeniu poszczególnych schorzeń reumatycznych stosuje się farmaceutyki, w tym suplementy diety poprawiające kondycję stawów. Bardzo często lekarze zalecają pacjentom rehabilitację ruchową i fizykoterapię, która może dać rewelacyjne rezultaty. Pacjenci przyjmują również leki niesterydowe, nieobciążające organizm.
Komentarze