logo
close
Ospa wietrzna co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Ospa wietrzna

25 września 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest ospa wietrzna. Bardzo rzadko zdarza się, że choroba ta atakuje osoby dorosłe. Ospa wietrzna to jedna z odmian ospy. Przyczyną rozwoju choroby jest wirus VZV. Jeśli dziecko w okresie niemowlęctwa lub wczesnego dzieciństwa zachoruje na ospę wietrzną, daje mu to odporność na przyszłość. Wirus pozostaje w organizmie do końca życia, ale jest on w formie uśpionej. Może się uaktywnić w okresie dorosłości jako półpasiec. Najłatwiej ospą wietrzną można zarazić się mając kontakt z osobą chorą. Okres wylęgania się choroby wynosi od 10 do nawet 21 dni. Przed wystąpieniem wysypki na ciele chorego, pacjent już zaraża. Osoba zakażona przenosi wirus od 3 dni przed wysypką, aż do momentu wyschnięcia wszystkich wykwitów na skórze.
Do zarażenia wirusem VZV dochodzi drogą kropelkową, co oznacza, że można zarazić się ospą wietrzną przebywają jedynie w tym samym pomieszczeniu co osoba zakażona.

Objawy zakażenia ospą wietrzną

Pierwszym z objawów zakażenia ospą wietrzną jest wysoka temperatura ciała, dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza. Niekiedy we wstępnym etapie rozwoju choroby jest ona mylona ze zwyczajnym przeziębieniem lub grypą. Inne objawy to:

  • Bóle stawów,
  • Pogorszenie nastroju,
  • Brak apetytu.

Wstępne objawy ospy wietrznej ulegają zmianie wraz z rozwojem zakażenia. Charakterystyczna dla ospy wietrznej jest wysypka. Początkowo na ciele chorego pojawiają się niewielkie, czerwone plamki, które z czasem formują się w grudki, które przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Ostatnim stadium ospy wietrznej, jeśli chodzi o wysypkę, jest pojawienie się krosty, która przemienia się w strup. Odpada on po kilku dniach i nie pozostawia żadnych śladów na powierzchni skóry, zakładając, że pacjent nie drapie wysypki, która niestety może mocno swędzić. Cykl od pojawienia się pierwszych plamek na skórze, aż do ich zaschnięcia w formie strupów trwa od 5 do 7 dni. Wykwity mogą obejmować całe ciało, łącznie z twarzą.

Możliwe powikłania

Nieleczona lub ignorowana ospa wietrzna może powodować powikłania, takie jak zliszajowacenie lub półpasiec. Jeśli chodzi o ospę przebiegającą w wieku dziecięcym, to najczęściej nie daje ona żadnych powikłań. Gorzej jest wśród osób dorosłych, gdzie przebieg choroby może być ciężki. Może na przykład dojść do zakażenia wykwitów.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności