logo
close
Nietolerancja laktozy co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Nietolerancja laktozy

10 listopada 2017
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

U wielu małych dzieci diagnozowane są zaburzenia trawienne i alergie, które w zdecydowany sposób zawężają ich dietę. Dzieci uczulone na białko mleka krowiego muszą przyjmować bezmleczne mieszanki. Taka nietolerancja pewnych składników pokarmowych zdarza się dosyć często. Mowa tu o nietolerancji laktozy.

Nietolerancja laktozy co to jest?

Nietolerancja laktozy to pewne zaburzenie dotyczące procesów trawiennych. Organizm pacjenta, który ma zdiagnozowaną nietolerancję laktozy wytwarza zbyt mało lub w ogóle nie wytwarza laktazy. Laktaza z kolei jest enzymem, który umożliwia rozkład cukrów obecnych w mleku i przetworach mlecznych. Laktoza w procesie trawienia powinna zostać rozłożona, ale do tego celu niezbędna jest laktaza. Jeśli jej nie ma, albo jest jej zbyt mało, wówczas dochodzi do nietolerancji tego składnika pokarmowego.
Nietolerancja laktozy może mieć charakter wrodzony, gdzie dziecko nie wytwarza enzymu laktazy. Może być to nietolerancja pierwotna, występująca u osób dorosłych, uwarunkowana genetycznie, albo nietolerancja wtórna, która może mieć charakter przejściowy lub utrwalony.
Nietolerancji laktozy nie można mylić z alergią na produkty mleczne, ponieważ są to dwa zupełnie różne schorzenia. Jeśli chory ma nietolerancję laktozy, to będzie mógł bez przeszkód spożywać na przykład żółte sery. Przy alergii na produkty mleczne również i taki element diety będzie powodował wystąpienie objawów schorzenia.
Niedostateczne wydzielanie laktazy przez organizm człowieka powoduje, że laktoza, czyli cukier zawarty w mleku, pozostaje nierozłożony. Nie może się więc on wchłonąć do organizmu, ani przejść przez ścianę jelita do naczyń krwionośnych. Powoduje to, że niestrawiona laktoza zostaje w jelitach i zatrzymuje wodę. Następnie przechodzi do jelita grubego i ulega fermentacji, z uwagi na działanie bakterii.

Statystyki

U około 1,5% niemowląt i małych dzieci jest stwierdzana nietolerancja laktazy. Wbrew pozorom jednak, nie występuje ona najczęściej właśnie u dzieci, ale u osób dorosłych. Często mogą one nie uświadamiać sobie tego schorzenia, a nawet 25% dorosłych w Polsce może chorować na nietolerancję laktozy.

Objawy nietolerancji laktozy

U dzieci, które chorują z uwagi na nietolerancję laktozy, po spożyciu mleka lub produktów nabiałowych, pojawiają się wzdęcia, nadmierne gazy i bóle brzucha. Może też u nich dojść do ostrej biegunki, która prowadzi do odwodnienia i poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Najczęściej objawy nietolerancji laktozy diagnozuje się w około od 30 do 120 minut po spożyciu produktów mlecznych. Wówczas dochodzi do dolegliwości bólowych, wzdęć i biegunki.

Leczenie nietolerancji laktozy

Pierwszym krokiem przy leczeniu nietolerancji laktozy, jaki należy wykonać, jest wyeliminowanie z diety chorego wszystkich produktów zawierających laktozę. Konieczne jest zrezygnowanie z mleka i przetworów mlecznych. Jeśli u pacjenta wydzielana jest w małych ilościach laktaza, może on tylko ograniczyć ilość spożywanych produktów nabiałowych w ciągu dnia.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności