Mononukleoza zakaźna jest poważną chorobą, która najczęściej atakuje młodych ludzi. Bardzo często jest ona określana mianem choroby pocałunków, ponieważ taka jest między innymi droga zakażenia. Objawy mononukleozy zakaźnej do złudzenia przypominają symptomy zwyczajnego przeziębienia. Możliwe jednak, że dany pacjent będzie przechodził mononukleozę o wiele ciężej. Co więcej, nieleczona mononukleoza zakaźna może powodować różnego rodzaju poważne powikłania.
Przyczyny mononukleozy
Wirusem powodującym powstanie mononukleozy zakaźnej jest wirus Epsteina-Barra, w skrócie określany jako EVB. Atakuje on przede wszystkim błonę śluzową – w gardle, uszach lub w nosie, jak również limfocyty B. Co ciekawe, według prowadzonych przez naukowców badań, około 80% dorosłych ludzi ma w sobie wirusa EVB, ale pozostaje on w uśpieniu, nie dając z goła żadnych objawów. Do uaktywnienia wirusa może dojść w momencie, kiedy organizm z innego powodu jest mocno osłabiony.
Zarażenie mononukleozą zakaźną generalnie występuje w momencie kontaktu ze śliną chorej osoby. Może do tego dojść podczas pocałunków, picia z jednej butelki, albo jedzenia tej samej kanapki czy batona. Stąd też mononukleoza zakaźna tak często atakuje dzieci i młode osoby. Wystarczy, że dziecko włoży do buzi tą samą zabawkę, którą wcześniej gryzło dziecko zarażone wirusem mononukleozy, a ono również będzie chorowało.
Objawy mononukleozy
Mononukleoza zakaźna najczęściej na wstępnym etapie zarażenia nie powoduje występowania żadnych objawów. Może to być co najwyżej lekkie drapanie w gardle, czy bóle migdałków. Tylko u niewielkiej ilości zarażonych osób mononukleoza zakaźna rozwija się, dając inne objawy. Następuje to mniej więcej po 30 do 50 dni od wprowadzenia do organizmu wirusa EVB.
Wśród najczęściej zgłaszanych objawów mononukleozy zakaźnej wymienia się:
- Ból gardła,
- Ogólne osłabienie,
- Złe samopoczucie,
- Bóle głowy,
- Gorączka,
- Powiększenie i ból węzłów chłonnych,
- Powiększenie śledzony,
- Powiększenie wątroby,
- Bóle brzucha, mdłości i niestrawność,
- Upośledzenie dróg oddechowych.
Powikłania przy mononukleozie
Jedynie u około 5% przypadków zachorowań na mononukleozę zakaźną, związana jest ona z powstaniem pewnych powikłań. W skrajnych przypadkach w wyniku obciążenia śledziony, może dojść do jej pęknięcia, co wywołuje natychmiastową konieczność wycięcia narządu. Jeśli mononukleoza nie będzie leczona, może ona przekształcić się w chorobę przewlekłą, tzw. zespół chronicznego zmęczenia.
Leczenie mononukleozy
Chorobę tą leczy się objawowo, ponieważ nie wynaleziono jeszcze lekarstwa działającego na wirusa EVB. Mononukleoza zazwyczaj ustępuje samoistnie po upływie kilku tygodni.
Komentarze