Biologiczny zegar kobiety ma kilka określonych faz, które odpowiadają różnym etapom jej życia. Ważną fazą jest menopauza, nazywana również klimakterium. Obejmuje ona dojrzałe kobiety, których gospodarka hormonalna zostaje poważnie zachwiana. Czym jest ta choroba i czy rzeczywiście można ją uznać za stan chorobowy?
Menopauza (klimakterium) co to jest?
Klimakterium, menopauza i przekwitanie to trzy nazwy tego samego procesu, który występuje w życiu każdej kobiety, po pojawieniu się u niej ostatniej miesiączki. Klimakterium jest pojęciem szerszym od menopauzy, bowiem obejmuje nie tylko nią samą, ale również okres premenopauzalny i postmenopauzalny. Klimakterium stanowi fizjologiczny etap w życiu kobiety i związany jest integralnie z zanikiem czynności jajników. W czasie klimakterium dochodzi do spadku stężenia hormonów kobiecych we krwi, co wywoływać może wiele objawów. Menopauza pojawia się u kobiet mniej więcej pomiędzy 45. a 49. rokiem życia i może trwać nawet 10 lat.
Przyczyny menopauzy
W zasadzie żadna kobieta nie może ustrzec się przed menopauzą. Najczęściej panie mają z nią do czynienia w momencie, kiedy ich dom pustoszeje, dzieci zaczynają zakładać własne rodziny, a kobieta pozostaje sama. Samotność jest czynnikiem, który wywołuje menopauzę. Aby opóźnić jej pojawienie się kobieta powinna zadbać o utrzymywanie częstych kontaktów z innymi ludźmi, niekoniecznie rówieśnikami. Jeśli to możliwe, powinna ona często odwiedzać rodzinę, w szczególności dzieci, aby mieć z nimi stały kontakt. Nie jest powiedziane, aby był to kontakt osobisty. Czasem wystarczający jest kontakt telefoniczny, czy mailowy.
Konsekwencje menopauzy
Wraz z pojawieniem się menopauzy, zmienia się życie kobiety i jej postrzeganie świata. Wiele pań w tym czasie nie radzi sobie z otaczającą je rzeczywistością. Miewa nastroje depresyjne, nie chce im się wychodzić z łóżka, widzą bezsensowność we wszystkim, czego się podejmują.
Jednym z problemów, jaki pojawia się łącznie z klimakterium, są zmiany w życiu seksualnym. Inne konsekwencje tej choroby to:
- Problemy ze sferą psychiki,
- Ciągły stres,
- Poczucie niespełnienia.
Objawy menopauzy
Kobiety przechodzące przez klimakterium skarżą się najczęściej na następujące dolegliwości:
- Uderzenia gorąca,
- Nadmierna potliwość,
- Trudności w skoncentrowaniu się,
- Częste skłonności do płaczu,
- Kłopoty z pamięcią,
- Kłopoty ze snem,
- Zwiększoną nerwowość,
- Spadek libido,
- Bóle głowy,
- Pogorszenie się samopoczucia,
- Mniejsza chęć do życia,
- Osteoporoza,
- Zwiększony poziom cholesterolu,
- Niemożność cieszenia się tym, co jeszcze do niedawna przynosiło radość.
Objawy menopauzy mogą mieć zróżnicowane natężenie, które jest uzależnione od trybu życia prowadzonego przez daną kobietę. Objawy wypadkowe menopauzy mogą nasilać się z uwagi na wiek wystąpienia menopauzy, masę ciała, palenie papierosów, ogólny niekorzystny stan zdrowia, czy brak aktywności fizycznej.
Są kobiety, które pomimo przechodzenia przez klimakterium, w ogóle nie martwią się o ten stan. Nie odczuwają bowiem żadnych niekorzystnych objawów, o których mowa powyżej. Z drugiej strony, część pań bardzo silnie odczuwa dolegliwości menopauzy i nie potrafi sobie z nimi radzić we właściwy sposób.
Komentarze