logo
close
Dławica piersiowa co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Dławica piersiowa

13 lipca 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Serce to bodajże najważniejszy organ w ludzkim ciele. Jeśli jego działanie jest zaburzone, cały organizm zaczyna funkcjonować nieprawidłowo. Niestety, serce i cały układ krwionośny, są narażone na liczne niebezpieczne choroby, wśród których wymienia się dławicę piersiową.
Dławica piersiowa, nazywana również dławicą Prinzmetala, jest poważną chorobą wywołaną niedokrwieniem mięśnia sercowego. Jest to schorzenie przewlekłe, które wymaga długotrwałego przyjmowania określonych leków, nawet do końca życia. Nie należy przerywać leczenia, nawet w okresach znacznej poprawy samopoczucia chorego.

Grupa ryzyka

Najczęściej dławicę piersiową diagnozuje się u osób dojrzałych, po 40-stym roku życia. Bardziej narażeni na to schorzenie są mężczyźni w sile wieku, albo kobiety przekraczające 65. rok życia. Do grupy ryzyka zachorowania na dławicę piersiową zalicza się osoby, które:

  • Palą papierosy,
  • Chorują na nadciśnienie tętnicze,
  • Mają cukrzycę,
  • Mają podwyższony cholesterol,
  • W rodzinie mają przypadki zachorowań na dławicę.

Objawy choroby dławica piersiowa

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem choroby dławicy piersiowej są bóle występujące w klatce piersiowej, za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej. Pojawiają się one początkowo przy wysiłku fizycznym, ale po krótkim odpoczynku, ustępują samoistnie. Wraz z rozwojem choroby chory musi przyjmować nitroglicerynę, aby pozbyć się przenikliwych bólów w piersiach. Stres, zmiana pogody i klimatu, czy obfite jedzenie sprzyja pojawianiu się tych samych bólów, które chorzy określają jako ściskające, rozrywające, a nawet duszące. Jak widać, każdy pacjent może nieco inaczej odczuwać objawy dławicy. Bóle mogą promieniować na kończyny, gardło, szczękę lub plecy.
Jeśli ból w piersiach utrzymuje się, pojawia niespodziewanie w czasie nocy lub odpoczynku, może to wskazywać na dławicę piersiową niestabilną, czyli stan przedzawałowy. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, która wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, a także hospitalizacji chorego. Jeśli chory zlekceważy silne bóle w klatce piersiowej, może dojść u niego do zawału serca, a nawet do przedwczesnej śmierci z tego powodu.

Diagnoza schorzenia

Ból w klatce piersiowej powinien skłonić pacjenta do wizyty u lekarza internisty, a ten powinien wykonać zwykłe badanie EKG, które może wykazać nieprawidłowości. Lekarze w celu potwierdzenia diagnozy dławicy piersiowej zlecają również testy wysiłkowe, a jeśli pacjent przeszedł już zawał serca – koronarografię.

Leczenie dławicy piersiowej

Jeśli diagnoza w postaci dławicy piersiowej zostanie potwierdzona, lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie i zaleci diametralną zmianę stylu życia pacjenta. Większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby i negatywnych jej skutków jest u osób otyłych, które palą papierosy i jedzą fast foody. Zdrowa dieta i ruch powinny zmniejszyć przykre objawy ze strony dławicy piersiowej.
Lekarz zaleci przyjmowanie leków, między innymi aspirynę, nitroglicerynę czy beta-blokery i nitraty.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności