logo
close
Astma sercowa co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Astma sercowa

13 lipca 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Problemy z oddychaniem mogą być pierwszym z objawów rozwoju astmy. Jednym z odmian astmy, czyli dychawicy, jest astma sercowa, której przyczyną powstania jest zwykle niewydolność z zakresu układu krwionośnego.
Astma sercowa, nazywana w terminologii medycznej także dychawicą sercową bądź napadową dusznością nocną, jest jedną z odmian astmy. Najczęściej jej objawy pojawiają się w nocy, kiedy pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Astma sercowa jest nieprawidłowością w obrębie funkcjonowania układu krwionośnego. Cechą charakterystyczną astmy sercowej jest pojawianie się napadów duszności, które na ogół występują w porze nocnej, albo tuż po wysiłku fizycznym podjętym przez pacjenta.
Astma sercowa jest chorobą niejednolitą, co oznacza, że w jej zakresie można wyróżnić kilka typów tego schorzenia, a mianowicie:

  • Astmę sercową metaboliczną, której podstawą powstania jest kwasica występująca po niektórych chorobach,
  • Dychawica sercowa wynikająca ze stresu,
  • Astma sercowa atopowa, powstająca u pacjentów z bakteryjnym zapaleniem oskrzeli,
  • Astma sercowa wraz ze zmianą skurczową biernie przekrwionych oskrzeli.

Przyczyny powstania astmy sercowej

Silny stres, napięcia emocjonalne, problemy z mięśniem sercowym, a także błędy w zakresie diety mogą spowodować powstanie astmy sercowej. Nie bez znaczenia ma tu tryb życia i palenie papierosów. Jeśli człowiek nie jest aktywny, nie uprawia żadnego sportu, może być narażony na powstanie astmy. Przyczyną tego rodzaju dychawicy są też wady zastawkowe lewego ujścia żylnego. Do jej powstania przyczynia się niewydolność serca.
Wśród chorób, których wynikiem może być astma sercowa wymienia się:

  • Niedomykanie się zastawek w tętnicy głównej doprowadzającej krew do serca,
  • Przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego.

Obie z wymienionych chorób powodują, że lewa komora serca nie pracuje prawidłowo. Z czasem może ona stać się kompletnie niewydolna, co prowadzi do przekrwienia płuc. Automatycznie dochodzi do zwiększenie przepływu krwi od płuc do serca, a pacjent gorzej oddycha, jako że zmniejsza się pojemność płuc. Płuca muszą pracować ze zwiększonym natężeniem, aby przywrócić normalne oddychanie.

Objawy dychawicy sercowej

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem astmy sercowej są ataki duszności. Pojawiają się one na przykład po wstaniu z łóżka, albo po wysiłku. Zmiana pozycji z poziomej na pionową powoduje, że chory miewa atak duszności, związane z bólem w klatce piersiowej. Aby przezwyciężyć atak chory musi zachować spokój i zmienić pozycję ciała.
Wśród innych symptomów astmy sercowej wyróżnia się:

  • Poczucie braku powietrza,
  • Niemożność zaczerpnięcia głębokiego oddechu,
  • Uczucie omdlenia,
  • Nagłe poty,
  • Świszczący, męczący kaszel,
  • Poczucie ucisku pod mostkiem.

Jak leczyć astmę sercową?

Jeśli astma sercowa zostanie zignorowana i nie będzie leczona, może dojść do obrzęku płuc i do zagrożenia życia pacjenta. Leczenie astmy sercowej polega na przyjmowaniu zapisanych przez lekarza prowadzącego medykamentów. Są to środki nasercowe oraz leki powodujące dostarczanie tlenu do płuc. Ważne jest również to, aby pacjent zrezygnował z picia alkoholu, zmienił dietę na taką, w której jest niska zawartości soli oraz kategorycznie rzucił palenie papierosów.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności