logo
close
Astma oskrzelowa co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Astma oskrzelowa

5 sierpnia 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Schorzenia astmatyczne zaliczane są do grupy szeroko pojmowanych alergii. Wyróżnić można wiele rodzajów astmy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje astma oskrzelowa.

Co to jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa, nazywana również dychawicą oskrzelową jest przewlekłą chorobą, polegającą na powstaniu zapalenia błony śluzowej układu oddechowego i związanej z nim nadreaktywności błony śluzowej na wszelkie czynniki zewnętrzne. Astma oskrzelowa powoduje niedrożność oskrzeli i kłopoty z oddychaniem.
Astma oskrzelowa jest pojęciem określającym różne rodzaje schorzeń alergicznych. W jej obrębie wyróżnić można na podstawie czynnika powodującego rozwój choroby:

  • Astmę atopową– dotyczy głównie ludzi młodych, spowodowana jest przez alergeny. Jej objawy uaktywniają się wyłącznie w przypadku kontaktu chorego z określonym czynnikiem wywołującym chorobę.
  • Astmę endogenną, nieatopową– występuje u osób dojrzałych, nie jest znany swoisty alergen wywołujący chorobę.

Najbardziej charakterystyczną cechą astmy oskrzelowej jest powstawanie duszności typu wydechowego, którym towarzyszą świsty i furczenia oraz ogólny niepokój. Pacjent ma problemy z przepływem powietrza przez zwężone światło oskrzeli i oskrzelików, które są spowodowane zbyt dużym kurczeniem się mięśni gładkich ściany tych organów. Astma oskrzelowa może mieć charakter ciągły i atakować bez ustanku, albo też pojawiać się tylko w określonych sytuacjach.

Astma oskrzelowa objawy choroby

Astma oskrzelowa objawia się utrudnionym wydechem, męczącym kaszlem oraz patologicznymi szmerami oddechowymi. Wśród charakterystycznych dla niej objawów wymienia się:

  • Napady duszności, wywołane nadmierną reaktywnością oskrzeli na bodźce zewnętrzne,
  • Ucisk w klatce piersiowej,
  • Kaszel,
  • Katar sienny,
  • Świszczący oddech,
  • Osłabienie po ćwiczeniach fizycznych,
  • Szybsze bicie serca.

Jeśli to dziecko choruje na astmę oskrzelową, mogą pojawić się u niego inne objawy towarzyszące. Zalicza się do nich katar alergiczny, atopowe zapalenie skóry oraz alergię pokarmową.
Astma oskrzelowa najczęściej przebiega w formie napadowej. Napad duszności czy kaszlu następuje wówczas, gdy osoba chora ma bezpośredni kontakt z alergenami, które ją uczulają. Pojedynczy atak astmy oskrzelowej może trwać dosłownie kilka minut, albo nawet kilka godzin. Niestety, napady te mogą zagrażać życiu danej osoby, dlatego też tak ważne jest podjęcie skutecznego leczenia pacjenta. Lekceważenie objawów wskazujących na astmę oskrzelową może zakończyć się tragicznie. Konieczne jest więc udanie się do lekarza specjalisty alergologa, który dobierze najbardziej stosowną w przypadku danego pacjenta, kurację.

Leczenie astmy oskrzelowej

Alergolodzy leczący astmę oskrzelową najczęściej stosują leki przeciwzapalne. Pierwszoplanową rolę w leczeniu pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową odgrywają zawsze leki wziewne, które podawane są wprost do oskrzeli przy użyciu specjalnych inhalatorów, oraz leki przeciwzapalne.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności