logo
close
Arytmia co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Arytmia

12 sierpnia 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Serce to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Bez niego nie byłoby możliwe dostarczenie do wszystkich tkanek niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu, wraz z krwią. Serce pompuje krew dotlenioną na całe ciało człowieka. Ma więc do wykonania bardzo ważną pracę. Zdarza się, że jest ona zachwiana, a serce przestaje pracować rytmicznie. Skurcze mięśnia sercowego stają się zbyt wolne, albo wręcz przeciwnie – za szybkie. Wówczas mamy do czynienia z arytmią.

Diagnoza arytmii

Lekarze kardiolodzy przy diagnozowaniu zaburzeń rytmu serca przede wszystkim przeprowadzają badanie elektrokardiograficzne, czyli popularne badanie EKG. Wskazuje ono, czy serce pracuje prawidłowo, a jeśli nie – to z jakim zaburzeniem mamy do czynienia w przypadku konkretnego pacjenta. EKG może być wykonywane nawet przez 24 godziny, bez przerwy, jeśli zachodzi taka konieczność. Jeśli lekarz finalnie zdiagnozuje arytmię, pacjent musi pozostawać pod stałą opieką kardiologa i przyjmować odpowiednie leki.

Czym jest arytmia?

Z pojęcia choroby nazywanej arytmią wynika, że jest to schorzenie kardiologiczne, polegające na zaburzeniu rytmu serca. Mięsień sercowy wykonuje nieregularne skurcze, których częstotliwość jest wyższa od 100 uderzeń na minutę, lub niższa od 60 uderzeń na minutę. Mięsień sercowy składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Serce podczas wykonywania skurczu wpompowuje dotlenioną krew do układu krwionośnego, a następnie, w czasie rozkurczu napełnia się krwią. O częstotliwości skurczy serca decyduje to, czy właściwie odbiera ono impulsy elektryczne pochodzące z układu bodźcowo-przewodzącego. U pacjentów z arytmią serce kurczy się nierytmicznie.
Wyróżnia się dwa rodzaje arytmii – nadkomorową i komorową, bądź tachykardię i bradykardię. W odniesieniu do tachykardii mówimy o zbyt szybkiej pracy serca, które bije z szybkością ponad 100 uderzeń na minutę. Z kolei bradykardia oznacza zbyt wolną pracę serca, uderzającego z prędkością mniejszą niż 60 uderzeń na minutę.

Powody powstania arytmii

W przypadku arytmii można mówić o różnych przyczynach powstania takiego schorzenia. W zdecydowanej większości przypadków lekarze mówią jednak, że zaburzenie rytmu pracy serca powstało na skutek:

  • Choroby niedokrwiennej serca,
  • Choroby zastawek serca,
  • Wady wrodzonej,
  • Zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi,
  • Przedawkowania leków,
  • Nadciśnienia tętniczego,
  • Zwyrodnienia serca,
  • Zmian uwarunkowanych genetycznie.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności