logo
close
motywacja do treningu

Jak nie stracić motywacji do aktywności fizycznej?

15 czerwca 2017
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Odchudzanie

Idealna sylwetka, brak nadwyżki tłuszczu, poprawa parametrów zdrowotnych, poprawnie zbudowane mięśnie, a także odpowiednio dobrana dieta. To właśnie efekty związane z regularną aktywnością fizyczną, częstym odwiedzaniem klubów fitness, siłowni, pozytywnymi zmianami wprowadzonym w życie. Wiele osób rozpoczyna przygodę ze sportem, mając ogromne plany i fantastyczne wizje przyszłości. Jednak nie każdy dociera do celu, dość szybko gubiąc motywację, rezygnując z pozytywnych zmian.


Jak nie stracić motywacji do ćwiczeń? – Spis treści:


Jak należy przygotować się do uprawiania sportu? Co zrobić, aby wysoki poziom motywacji, nie opadł w krótkim czasie? Dlaczego dzieje się tak, że właśnie początkowa euforia, chęć ogromnych zmian, po kilku tygodniach przechodzi w niepamięć i zaczyna się powrót do dawnego życia? Jak po prostu sprawić, aby przygoda ze sportem trwała jak najdłużej?

Zanim zaczniesz trenować, zdobądź wiedzę


Przystąpienie do praktycznych działań treningowych wymaga zgromadzenia odpowiedniej wiedzy. Nikt tutaj nie wymaga skończenia specjalnych kursów związanych ze sportem czy dietetyką. Należy po prostu mieć ogólne pojęcie o zasadach treningowych, a także kwestiach związanych z prawidłowym odżywianiem się. Pozwoli to znacznie poszerzyć horyzonty i udanie rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną.
Wiedza, która należy przyswoić, musi być racjonalna, rzetelna. Można ją zdobyć poprzez kontakt z trenerem personalnym, specjalistami od fitnessu, czy dietetykami. Dodatkowo warto sięgać po rozmaite publikacje, zawierające kluczowe informacje o prawidłowym uprawianiu sportu. Kto uważa, że jest to strata czasu i pieniędzy, może odpuścić sobie dalsze czytanie. Spotkania z trenerem personalnym, wolny czas spędzony na czytaniu ciekawych i rzetelnych artykułów, to znakomita inwestycja. Oczywiście zaleca się ostrożność w doborze, selekcji informacji. Może się pojawić wielu tzw. wujków dobra rada, którzy jednak w większości przypadków mają wybiórczą wiedzę.
Umiejętne zdobycie elementarnej wiedzy o prawidłowym treningu, dobrej diecie, przełoży się na profesjonalne podejście do aktywności fizycznej. Dzięki temu uniknie się wielu niechcianych sytuacji, choćby przemęczenia, kontuzji, a co istotne, gwarantuje to, że motywacja do treningów, osiągania celów będzie na stałym, wysokim poziomie. Budowanie samoświadomości w oparciu o wiedzę jest konieczne.

Staranne planowanie kluczem do sukcesu


Mając wiedzę, korzystając z pomocy np. trenera personalnego, trzeba mieć bardzo starannie przygotowany indywidualny trening. Nie ma znaczenia, czy mamy zamiar budować masę na siłowni, tracić kilogramy biegając, czy modelować sylwetkę zestawem najróżniejszych ćwiczeń. Dobry trening to podstawa, gdyż pozwoli wypracować określone schematy działań, które od pierwszych chwil treningowych będą procentowały. Brak planu, poszukiwanie najlepszych rozwiązań treningowych własnymi sposobami, to po prostu strata czasu. Równocześnie nieumiejętne zestawienie treningów, dość szybko może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Brak sukcesów i z automatu motywacja równająca się zeru.
Dobrym pomysłem jest przygotowanie prywatnego planera. To gwarancja dopilnowania aktywności fizycznej, jak i również doskonałe narzędzie motywujące do dalszej pracy. Prowadząc regularnie planer, odnotowując w nim wszelkie informacje związane z treningami, mamy czytelny obraz do analizy postępów. Planer pokazuje nam, że aktywność fizyczna w każdym wymiarze ma sens, przez co pokłady motywacji nie zostają zachwiane. Dodatkowo, wraz z założeniem planera, warto prowadzić dokumentację fotograficzną. Przed pierwszym treningiem robimy sobie zdjęcia. Następne sesje zdjęciowe można organizować co 2-3 tygodnie. Po kilku miesiącach mamy namacalne dowody, że bycie fit ma sens i daje znakomite efekty.

Planowanie aktywności fizycznej, a strategie krótko i długoterminowe


Podczas tworzenia planów własnej aktywności fizycznej, bardzo ważne jest przygotowanie strategii,  krótko, jak i długoterminowych. To najlepszy pomysł, dzięki czemu uda się utrzymać motywację na odpowiednim poziomie i nie zabraknie chęci do pokonywania kolejnych poziomów. Jak wiadomo, na duże efekty treningowe trzeba zaczekać. Nie oznacza to jednak, że nie można cieszyć się z małych sukcesów. Niezależnie od uprawianej aktywności fizycznej, koniecznie trzeba mieć ustalone krótkoterminowe strategie. Przykładem niech będzie osoba, która waży 120 kg i marzy, aby schudnąć do 85 kg. Pozbycie się 35 kg to wielomiesięczna praca, wymagająca cierpliwości oraz samodyscypliny. Jednak dobrze, kiedy odchudzanie zostanie podzielone na etapy. I etap to spadek wagi do 110 kg. II etap to osiągnięcie 99 kg. Kolejny etap to dobicie do 90 kg. Krótsze odstępy czasowe doskonale działają na psychikę. Małe sukcesy są idealnym paliwem do dalszego działania.

Racjonalne podejście do treningów


Skoro podjęło się decyzje o zdrowym i aktywnym trybie życia. Ustalone zostały określone założenia i etapy działania, trzeba pamiętać o racjonalności w podejściu do każdej jednostki treningowej. Kiedy plany treningowe opracuje nam trener personalny, to trzymajmy się ich, nawet gdy w początkowej fazie nie zmuszają do zwiększonego wysiłku. Kiedy samodzielnie przygotowaliśmy treningi, pamiętajmy, aby nie przesadzać. Aktywność fizyczna, jak i każda inna dziedzina życia, wymaga umiejętnego dawkowania.
Rozpoczynając treningi po dłuższej przerwie, należy pamiętać, że ciało nie jest gotowe na większy wysiłek fizyczny. Wielu uważa jednak inaczej i wierzy, że aplikacja większych dawek treningowych znacznie przybliży do osiągnięcia założonych efektów. Jest to jednak prosta droga do klęski, gdyż organizm się zbuntuje. Zacznie się pojawiać chroniczne zmęczenie, w gorszej wersji ujawnią się kontuzje, co będzie procentowało rezygnacją ze sportu. Tym sposobem marzenia o idealnej sylwetce, super wyrzeźbionym ciele zostanie odłożone na dalszą nieokreśloną przyszłość.
Skupiając się na jednym rodzaju treningu, decydując się na konkretny tryb aktywności fizycznej, warto co jakiś czas wprowadzić urozmaicenie. Monotonia i rutyna może być niebezpieczna, gdyż w niektórych sytuacjach prowadzi do znużenia. Chroniczne znużenie będzie zaś procentowało myśleniem, że każdy kolejny trening to kara. Przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.
Pamiętać należy o prawidłowej regeneracji i odpoczynku. Zbyt duże dawkowanie jednostek treningowych, brak przerw pomiędzy kolejnym wyjściem do klubu fitness, na siłownię, na pewno zakończy się przetrenowaniem. Taki stan będzie wymagał przerwy, która nie jest przecież wskazana.

Umiejętne odżywianie się


Czynnikiem, który może spowodować, że aktywność fizyczna, mimo wielkich chęci, zostanie przesunięta na dalszy plan, jest nieumiejętne stosowanie diety. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez połączenie aktywności fizycznej i racjonalnej diety. Szkoda tylko, że jest wiele osób, które przez racjonalną dietę, uważa np. znaczne obcięcie dziennej dawki kalorii, przez co powstają koszmarki typu dieta głodówka. Nagłe ograniczenie jedzenia, przyjmowanie małej ilości kalorii, na pewno szybko objawi się znaczną utratą wagi. Co z tego, skoro organizm dozna szoku, będzie zmęczony, apatyczny oraz nerwowy. To wszystko nie wpływa choćby na pozytywne myślenie. Każdy kolejny dzień „diety głodówkowej” staje się drogą przez mękę. Zostają zarzucone treningi (na które i tak zaczyna brakować energii), a chęć odbicia głodówki, prowadzi do objadania się i efektu jojo.

Wizja podboju świata, a słomiany zapał


Niezależnie od tematyki, każdy z nas choćby raz w życiu malował przepiękne wizje podboju świata. Kwestie zawodowe, rodzinne, finansowe czy też te związane ze sportem, odchudzaniem, idealną sylwetką. Jednak wizje to jedno, a pojawiający się dość szybko słomiany zapał, to drugie. Jak sprawić, aby wizje stały się czymś realnym? Od razu przystąpić do działania, niczego nie odkładać na poniedziałek, nowy miesiąc. Mając pierwsze pomysły odnośnie zdrowego trybu życia, regularnego uprawiania sportu, należy od razu odłożyć wszystko, co źle na nas wpływa. Nie mówimy sobie, że to ostatnie piwo, czekolada, ostatnia pizza, a od jutra zmiana o 180 stopni. Zmiany wprowadza się „tu i teraz”, natychmiast. Wymówki, spychologia są ogromnym zagrożeniem, gdyż po prostu wszystko przesuwają „na jutro”, które raczej nie nadchodzi.

W zdrowym ciele zdrowy duch


Umiejętnie realizowany trening, stała regularność w uprawianiu sportu, a do tego zbilansowana i zdrowa dieta, to liczne korzyści dla organizmu. Warto jednak pamiętać o innych korzyściach, jakie daje sport, wejście do świata fit. Wpływamy pozytywnie na naszą sferę duchową, co pozytywnie objawia się w wielu aspektach życia codziennego. Wysoki poziom samodyscypliny, który stanie się naszym udziałem. Wystarczy tylko sumiennie i regularnie uprawiać aktywność fizyczną.  Wypracowanie dyscypliny, umiejętne ustalenie planów i wywiązywanie się z nich, wprowadza do codziennego życia pozytywne nawyki.
Samodyscyplina wyniesiona z sali treningowej pozwoli uporządkować życie, stanie się podłożem choćby pod realizację sukcesów na niwie rodzinnej czy zawodowej. Regularna aktywność fizyczna znacznie poprawia koncentrację. Dodatkowo zwiększa się sprawność umysłowa mózgu. Jak ważna jest koncentracja w codziennych czynnościach? Nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Podobnie jak istotne znaczenie ma sprawność umysłowa, szczególnie kiedy przybywa nam lat. Stałe zwiększanie pewności siebie. Wysiłek fizyczny, trening i efekty, jakie z niego płyną, sprawiają, że zwiększa się pewność siebie.
Osiągnięte pomniejsze lub większe sukcesy, związane z aktywnym trybem życia, mają przełożenie na inne sfery. Pewność siebie procentuje, choćby w sprawach zawodowych, czy relacjach międzyludzkich.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności