Chyba nie ma osoby, która borykając się z nadwagą, nie marzy o idealnym ciele. Smukła sylwetka, wyrzeźbione mięśnie, doskonałe zdrowie, to liczne zalety związane z osiągnięciem idealnej wagi. Pojawiająca się wizja tego rodzaju sprawia, że zaczyna się myśleć o odchudzaniu. Jednak od samych myśli do osiągnięcia wymarzonej wagi długa droga.
Jak się zmotywować do odchudzania? – Spis treści:
- Odchudzanie metodą małych kroków
- Konkretny, dokładny plan odchudzania
- Wsparcie otoczenia w odchudzaniu
- Dieta podczas odchudzania to nie kara
- Odchudzanie od jutra
- Wzajemna motywacja osób odchudzających
- Włącz pozytywne myślenie
- Rozwijaj się
Wśród wielu osób pojawia się jedynie teoria, planowanie, analizowanie, a brakuje praktyki, czyli rozpoczęcia odchudzania. Niektórzy mimo chęci już po kilku czy kilkunastu dniach zarzucają pomysł odchudzania, wracając do punktu wyjścia. Co należy zatem zrobić, aby odchudzać się bez przeszkód? Jak rozpocząć zrzucanie kilogramów, w jaki sposób motywować się do odchudzania ?
Jak się zmotywować do odchudzania? – Metodą małych kroków
Lepiej stawiać sobie małe cele, ale racjonalne, bez problemu do osiągnięcia. Rozłożyć w czasie kolejne etapy chudnięcia, dobijania do konkretnej wagi. Odchudzając się, można trafić na zastoje, można się spodziewać, że kilogram zrzucony tygodniowo to dobrze i zdrowo. Kto planuje zrzucać po 5 kg w tygodniu, może dość szybko się zniechęcić, gdy waga będzie płatać figle. Odchudzanie to proces wymagający i uczący cierpliwości, dlatego motywując się, warto działać metodą małych kroków.
Jak prawidłowo wprowadzać zasadę małych kroków związaną z odchudzaniem? Po pierwsze cały proces zrzucenia np. 20 kg podzielić trzeba na krótkie odcinki. Najkrótszy etap dotyczy tu i teraz, każdy dzień jest nowy. Postępuj zgodnie z zasadami, które mają zaprowadzić porządek z twoją wagą, a satysfakcja z realizacji planu odchudzania będzie pojawiać się każdego dnia. Po drugie, metoda małych kroków nauczy cierpliwości, gdyż odchudzając się, pierwsze efekty są zauważalne po 2-3 tygodniach (dotyczy to nie tylko spadku wagi, ale i samopoczucia, wyższego stanu energii życiowej, a przede wszystkim unormowania wielkości żołądka). Po trzecie metoda małych kroków zabrania działań drastycznych, wprowadzania organizmu w stan szoku. Całkowite i natychmiastowe wprowadzanie nowych elementów menu, wyrzucenie wszystkiego, co było do tej pory, może nie sprzyjać, pojawią się np. niestrawności.
Konkretny, dokładny plan odchudzania
Bez przygotowanego uprzednio planu działania, odpowiedniego podejścia do codziennego menu, a także aktywności fizycznej, która na stale powinna zagościć w życiu osób odchudzających się, niezwykle trudno osiągnąć cel. Mając doskonale skrojony plan, rozpisany każdy dzień po kolei, będzie nam dużo łatwiej wytrwać w długotrwałym procesie odchudzania. To doskonały bodziec motywacyjny. Brak zaplanowanych działań dość często prowadzi do słomianego zapału i zarzucenia myśli o zrzucaniu nadwagi.
Wprowadzając zmiany w swoim życiu, ustalając konkretny plan działania, warto wspierać się różnego rodzaju dodatkami, pomocami. Prowadzenie notatek, gdzie znajdować się powinny założenia, czas ich realizacji, ale i również rzetelny dziennik żywieniowy. Bardzo ważne jest, aby zapisywać wszystko, co się zjadło. Po np. tygodniu spojrzenie do notatek pomoże skorygować błędy, zmienić częściowo menu. Ciekawym rozwiązaniem, wspomagającym plan działania, jest korzystanie z różnego rodzaju aplikacji. Organizery, „przypominacze”, kalkulatory kalorii, związane z aktywnością sportową. Wszystko to znakomicie dopełni starannie przygotowany plan działania, mający na celu zrzucić kilogramy.
Wsparcie otoczenia w odchudzaniu
Dobrze jest posiadać wsparcie ze strony bliskich osób. Takie wsparcie rozumie się nie tylko poprzez dobre słowo, ale również współuczestnictwo w diecie, aktywności fizycznej. Kiedy domownicy jedzą identyczne posiłki, odmawiają sobie słodkości, niezdrowego jedzenia, a także trenują wspólnie z osobą odchudzającą się, to jest zdecydowanie łatwiej.
Zalecałbym jednak od samego początku opierać się na motywacji z wewnątrz nas samych, skupić się na celach, które sobie wyznaczyliśmy i się ich trzymać. Opieranie swojej motywacji na czynnikach zewnętrznych niestety może szybko zakończyć się porażką, ponieważ z reguły nie są one zbyt trwałe.
Dieta podczas odchudzania to nie kara
Wielu ludzi traktuje diety jak zło koniecznie, raczej każdy z nas wie że trudniej jest się zmotywować do rzeczy nieprzyjemnych. Dlatego od samego początku, warto traktować dietę jak rewolucyjną zmianę w naszym życiu, która wpłynie pozytywnie na wszystkie aspekty naszego życia. Traktowanie diety tylko jako nieprzyjemny środek do celu nie przyniesie długotrwałych efektów i zakończy się w większości przypadków rezygnacją.
Nowe menu, to nie tylko sposób na schudnięcie, to tak naprawdę nowy styl życia. Wielu osobom diety kojarzą się z głodówkami, co automatycznie tworzy nieprzyjemne skojarzenia. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby procesu odchudzania nie oceniać jako najgorszej z możliwych kar, koniecznie przestawia się codzienne menu na 4-5 posiłków. Na początku może być to trudne, ale w skuteczności działania zdecydowanie pomoże rozsądne planowanie, organizacja.
Odchudzanie od jutra – Jak się zmotywować do odchudzania?
To niestety demotywujące działanie, szczególnie gdy to “od jutra” jest przeciągane w nieskończoność. “Od poniedziałku”, “od nowego miesiąca”, albo “od nowego roku”. Aby zdobyć niezbędną motywacje musisz po prostu zacząć, postaw sobie cel i zacznij działać teraz już dziś, ponieważ jutro nigdy nie nadejdzie. Nie czekaj na idealny moment, ponieważ on nigdy nie nadejdzie.
Wzajemna motywacja osób odchudzających
W celu zwiększenia motywacji, poszukiwania słów otuchy, kiedy zaczyna się kryzys, warto skorzystać z różnego rodzaju forów internetowych, grup dyskusyjnych, gdzie gromadzą się osoby odchudzające. Taka duża grupa wsparcia daje porządną motywację, gwarantuje pomoc w wielu sytuacjach.
Włącz pozytywne myślenie, porzuć złe przekonania
Od początku odchudzania, skoro wiemy żeby nie traktować tego jako kary, włączamy pozytywne myślenie. Zamiast myślenia o tym, jak będzie ciężko bez ulubionego jedzenia, przekąsek, napojów, wybieramy myśli związane z „nowym ja”, po zrzuceniu kilogramów. Jeżeli nie będzie 100% pozytywnego myślenia, pożądania zdrowej sylwetki i organizmu, to przecież nikt tego za nas nie zrobi. Odsuwanie od siebie przyjemnych myśli związanych z tym co będzie po zrzuceniu np. 10 kg, jest ściśle powiązane z podejściem typu „nie mam czasu, siły” żeby zrzucać kilogramy. Bez pozytywnego myślenia bardzo szybko pojawić się mogą chwile zwątpienia i słynny już słomiany zapał.
Rozwijaj się, znajdź sobie zajęcie
Psychika w odchudzaniu odgrywa niebagatelną rolę, dlatego koniecznie należy znaleźć sobie zajęcie, które w pełni zajmie czas wolny. Oczywiście odradzane jest rozwijanie pasji kucharskiej. Od kuchni, lodówki warto trzymać się jak najdalej. Ważne będzie, aby myśli nie krążyły wokół odchudzania, jak również, by wykluczyć z nich tematykę jedzenia. Często osoby, które rozpoczynają dietę, stawiają na aktywność fizyczną. Jest to na pewno pozytywna pasja, jednak warto i mieć w zanadrzu inną.
Komentarze