Co można poprawić w swoim wyglądzie poddając się operacjom plastycznym?
Powiększanie piersi, wygładzanie zmarszczek, korekta uszu czy nosa, plastyka brzucha – to tylko niektóre z najbardziej znanych operacji plastycznych. W ciągu ostatnich lat cieszą się one coraz większą popularnością, ale przed podjęciem decyzji o poprawieniu „mankamentów urody” warto dowiedzieć się o zabiegach nieco więcej.
Operacje plastyczne to temat, który interesuje ponad 80% kobiet! Aż tyle Pań chciałoby zmienić coś w swoim wyglądzie gdyby akurat pozwalała im na to sytuacja finansowa. Najczęstszym zabiegiem wśród nich jest powiększanie biustu i decydują się na niego zwykle kobiety po 20 roku życia. Na drugim miejscu jest prostowanie lub zmniejszanie nosa – tutaj mamy do czynienia z różnymi grupami wiekowymi.
Po 30- tce i 40–tce panie chcą głównie wygładzać zmarszczki. Dużą popularnością cieszy się też odsysanie tłuszczu i tu również decyzja zapada niezależnie od wieku. Coraz więcej kobiet interesuje się operacjami plastycznymi w miejscach intymnych. W dzisiejszych czasach chirurg może nawet odtworzyć błonę dziewiczą!
Mężczyźni i operacje plastyczne
Wydawać by się mogło, że operacje plastyczne to domena kobiet, jednak do gabinetów chirurgicznych zgłasza się coraz więcej panów. Mimo, że wciąż należą do mniejszości pacjentów ( stanowią ok 10%), to liczba ta z każdym rokiem się zwiększa. Częstym problemem z jakim zgłaszają się mężczyźni jest ginekomastia, czyli powiększone piersi. Popularnym zabiegiem jest też korekta nosa, opadających powiek i zmniejszanie obwodu w pasie. Wg chirurgów plastycznych mężczyźni, którzy poprawiają swój wygląd operacyjnie, robią to często dla młodszych partnerek albo w celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy.
Dzieci i operacje plastyczne
Pacjentami w klinikach chirurgii plastycznej są również dzieci. Najczęstszy zabieg wśród nieletnich to korekta odstających uszu, które są powodem problemów z rówieśnikami. Dzieci z odstającymi uszami często czują się odrzucone, są wyśmiewane i nie chcą chodzić do szkoły. Operacja pomaga małym pacjentom w budowaniu wyższej samooceny, pozbyciu się kompleksów oraz tworzeniu dobrych relacji z kolegami i koleżankami.
Operacje plastyczne – czasami lekarz może odmówić
Udając się na konsultacje przed planowanym zabiegiem warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach lekarz może odmówić wykonania operacji. Szacuje się, że dzieje się tak w przypadku 12% pacjentów. Przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest to stan zdrowia, który dyskwalifikuje daną osobę. Niekiedy przeszkodą może być nawet niewyleczony ząb. Czasami przeciwwskazaniem bywa stan psychiczny pacjenta.
Każdy kto chce poddać się operacji plastycznej musi być świadomy plusów i minusów takiego zabiegu oraz możliwości powikłań. Ponadto lekarz może odmówić widząc, że pacjent cierpi na dysmorfofobię, czyli obsesyjny strach przed brzydotą. W takich przypadkach niewielki mankament w oczach osoby chorej urasta do rangi gigantycznej deformacji, z którą nie da się żyć. Dobry lekarz nie powinien również operować osób uzależnionych od zabiegów plastycznych. Chirurg ma poprawiać wygląd a nie szpecić.
Jeśli np. kobieta żąda powiększenia piersi o kilka rozmiarów, a specjalista wie, że będzie to zagrażało jej zdrowiu i wyglądało nieatrakcyjnie, nie powinien podejmować się takiego „zlecenia”. Kontrowersyjne, niebezpieczne i szpecące zabiegi przeprowadzane są zwykle z chęci zysku i nie mają nic wspólnego z etyką lekarską.
Operacje plastyczne – oczekiwania pacjentów
Bardzo często zdarza się, że pacjenci oczekują zbyt wiele od chirurga plastycznego. Efekt zabiegu wg nich powinien zmienić nie tylko wygląd, ale ich całe życie. Wiele osób liczy od razu na zmianę pracy, partnera oraz pozbycie się kompleksów. Niestety konfrontacja z rzeczywistością jest dla nich często bolesna, ponieważ żaden zabieg nie rozwiąże problemów osobistych ani psychicznych. Owszem, atrakcyjny wygląd wpływa na pewność siebie i zwiększa poczucie własnej wartości, ale nie w każdym przypadku – są osoby, które dążą do perfekcji za wszelką cenę i nigdy nie są w pełni zadowolone z rezultatów „poprawek”.
Należy wziąć też pod uwagę, że żadna operacja nie zmieni charakteru człowieka. Osoba nieśmiała nie stanie się nagle przebojowa i ekstrawertyczna. Tak samo dzieje się w przypadku partnera – jeśli wygasły w nim uczucia, to większy biust niekoniecznie je przywróci. W takich sytuacjach pacjenci z powodu rozczarowania wpadają często w stany depresyjne. Lekarz ma wtedy trudne zadanie, ponieważ musi uświadomić pacjenta, że jego oczekiwania mijają się z rzeczywistością.
Uzależnienie od operacji plastycznych
Niestety na podstawie obserwacji z ostatnich lat można wysnuć wniosek, że operacje plastyczne, gdyby były nieco tańsze, z pewnością stałyby się bardzo uzależniające dla wielu osób. Problem dotyka przede wszystkim pań, które nie potrafią poprzestać na jednym zabiegu i dążąc do ideału stają się niewolnicami gabinetów chirurgii plastycznej. Uzależnienie od operacji plastycznych to choroba taka sama jak alkoholizm, uzależnienie od narkotyków czy hazardu i trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy terapeuty.
Nieprofesjonalne kliniki – duże zagrożenie dla pacjentów
Jako że zainteresowanie operacjami plastycznymi wciąż rośnie, pojawia się wiele konkurencyjnych klinik. Oferują one często zabiegi w dużo niższych cenach co przyciąga pacjentów nawet z zagranicy. Niestety w takich placówkach często operacje przeprowadzane są przez personel bez wykształcenia medycznego lub bez wymaganej specjalizacji. Efekty takich zabiegów są nie tylko przerażające pod względem estetyki, ale zagrażają zdrowiu a nawet życiu pacjentów. Widząc, że powiększenie piersi w danej klinice jest o prawie połowę tańsze niż u konkurencji, raczej nie powinniśmy korzystać z usług w tym miejscu.
Jak wybrać dobrą klinikę?
Żeby podjąć właściwą decyzję, najlepiej odwiedzić kilka miejsc i porównać. Dobrze jest porozmawiać z lekarzem, zorientować się czy ma odpowiednie wykształcenie, specjalizację – można to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Lekarzy. Warto sprawdzić też rekomendacje – opinie dotychczasowych pacjentów – co nie jest trudne w dobie internetu. Zdecydowanie należy unikać miejsc gdzie ceny zabiegów są wyjątkowo niskie, a na operację możemy zgłosić się z dnia na dzień, bo nie ma tam kolejek. Najbezpieczniej skorzystać z usług placówki istniejącej na rynku wiele lat, która ma wyrobioną markę – w końcu od tego może zależeć nasze życie.
Komentarze