Skuteczne sposoby na pozbycie się rozstępów
Rozstępy to problem wielu osób. Szacuje się, że ze szpecącymi „prążkami” na skórze boryka się ok. 70% pań i 40% panów. Rozstępy mogą mieć kolor czerwony lub biały i najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach czy plecach. W jaki sposób skutecznie się ich pozbyć? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi.
Rozstępy – co to jest?
Rozstępy to nic innego jak ubytki znajdujące się głęboko w skórze, które powstają w wyniku zerwania włókien elastycznych. Włókna kolagenu i elastyny „pękają” z dwóch powodów: są w krótkim czasie narażone na zbyt wielkie rozciąganie albo są zwyczajnie za słabe.
Najczęściej problem rozstępów pojawia się u kobiet w ciąży, a także u kulturystów, osób z nadwagą oraz u szybko rosnącej młodzieży.
Przyczyną powstawania rozstępów bywają niekiedy zaburzenia hormonalne albo predyspozycje genetyczne. Jeśli chodzi o leczenie rozstępów to efekty są zależne od etapu w jakim znajdują się zmiany.
Specjaliści wyróżniają tu dwa etapy:
- Pierwszy – zapalny – to moment kiedy włókna zostały zerwane i doszło do urazu na poziomie skóry właściwej. Wtedy pojawia się stan zapalny, a prążki na ciele mają odcień czerwony. Taka postać rozstępów widoczna jest od 2 miesięcy do 2 lat – zależy jak silny jest organizm i jak szybko próbuje on samodzielnie zlikwidować problem ( niestety nie jest w stanie ponieważ ubytki we włóknach kolagenu i elastyny są za duże).
- Drugi etap – zanikowy – to czas kiedy rozstępy robią się białe, a zerwana tkanka nie regeneruje się tylko zanika.
Najlepszy sposób na rozstępy to profilaktyka i niedopuszczenie do ich powstania. W tym celu należy odpowiednio nawilżać i natłuszczać skórę. Warto także stosować peelingi, które ułatwiają wchłanianie kosmetyków. Korzystne są również masaże – np. gąbką pod prysznicem.
Rozstępy – jak się ich pozbyć?
Rozstępy zapalne – najskuteczniejsze zabiegi
Kiedy mamy już rozstępy, trzeba działać jak najwcześniej. W przypadku rozstępów zapalnych – czerwonych, najlepsze metody to te, dzięki którym „prążki” przestaną być widoczne. Sprawdzą się tutaj głębokie peelingi, dermabrazja albo mezoterapia.
Peeling i dermabrazja
Zabiegi te złuszczają naskórek oraz kilka warstw skóry właściwej. Obie metody uszkadzają skórę, a następnie przyspieszają jej regenerację – m.in. produkcję włókien elastyny i kolagenu. W przypadku obydwu zabiegów, wymagany jest udział specjalisty oraz 14 dni rekonwalescencji.
Mezoterapia
Jest to ostrzykiwanie skóry specjalnymi preparatami regenerującymi – np. z kwasem polimlekowym, który pobudza uszkodzoną tkankę do odbudowy lub z kwasem hialuronowym, który zmniejsza widoczność rozstępów. W tym przypadku lekarz wykonuje sporo nakłuć, dlatego pacjent może odczuwać dyskomfort.
Laser frakcyjny
Inny sposób na rozstępy to zabieg z użyciem lasera frakcyjnego. Jest to metoda nieco bardziej bezpieczna niż wyżej wymienione i nie wymaga długiej rekonwalescencji, ponieważ skóra szybciej się goi. Na czym dokładnie polega procedura? Światło lasera wnika w głębokie warstwy skóry i jest wchłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Woda jest szybko podgrzewana i odparowywana, przez co uszkodzeniu ulegają komórki kolagenowe i rozpoczynają się procesy naprawcze. W efekcie powstaje nowy kolagen, a świeże rozstępy są leczone.
Na czerwone rozstępy najlepiej wybrać laser naczyniowy, który przyspieszy ich blednięcie. Dobrym wyborem będzie np. laser bromkowo – miedziowy albo barwnikowy.
Rozstępy zanikowe – najlepsze zabiegi
Rozstępów zanikowych – białych, niestety trudniej się pozbyć. Takie „prążki” znajdują się głęboko w skórze, a prawidłowa tkanka występuje w ilościach znikomych, dlatego peeling czy dermabrazja na nic się tu nie zdadzą. Laser frakcyjny – owszem, działa w głębokich warstwach skóry, jednak sięga tylko na 1,5 mm, co często jest niewystarczające. Skuteczną metodą może okazać się jednak radiofrekwencja mikroigłowa.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Zabieg polega na nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry przy pomocy specjalnej głowicy wyposażonej w 25 mikroigieł. Wnikają one w głąb skóry na 3,5 mm. Podczas wkłucia wypuszczana jest wiązka fal radiowych, która ogrzewa skórę na całej długości igieł. Taki proces pobudza fitoblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Włókna stają się krótsze i gęstsze, a między nimi powstają nowe wiązania.
Dzięki temu głęboko zlokalizowane rozstępy zaczynają się od nowa zapełniać i znikać. Wg specjalistów jest to najskuteczniejszy sposób usuwania starych rozstępów i pozwala pozbyć się nawet 100% zmian, czego nie mogą zagwarantować inne metody. Efekty widoczne są już po pierwszej wizycie, ale dla zadowalającego rezultatu zaleca się serię 2- 3 zabiegów.
Radiofrekwencja mikroigłowa jest bardzo bezpieczna, ponieważ nie wywołuje uszkodzenia powierzchni skóry co eliminuje ryzyko zakażenia i powikłań. Stan zapalny zachodzi jedynie w wewnętrznych warstwach skóry i utrzymuje się ok. 30 dni. Ostatecznym efektem można cieszyć się po ok. 3 miesiącach. Inna metoda, którą można wypróbować w przypadku starych rozstępów to biodermogeneza.
Biodermogeneza
Zabieg również wpływa na produkcję kolagenu, elastyny a także na neomelanocytogenezę, co oznacza, że rozstępy nawet po pierwszych zabiegach możemy już wystawić na słońce. Jest to pierwsza metoda, która pozwala na ponowne opalanie rozstępów, dzięki czemu skóra jaką poddaliśmy zabiegowi wygląda jak ta zdrowa. To niewątpliwa zaleta na tle innych zabiegów, które nie pozwalają na uzyskanie jednolitego odcienia opalonej skóry. Skuteczność metody gwarantują 5 letnie badania kliniczne oraz zadowoleni z efektów pacjenci.
Komentarze