Likwidowanie przebarwień, „pajączków”, odmładzanie, wybielanie zębów, depilacja – poznaj możliwości zabiegów laserowych.
Laser to urządzenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Dzięki jego uniwersalności możemy odmłodzić, wygładzić, rozjaśnić czy wydepilować skórę.
Jak działa laser?
Działanie lasera zawdzięczamy specjalnemu rodzajowi światła o bardzo skupionej wiązce, które emituje urządzenie.
W niektórych modelach światło ma tak dużą moc, że można nim przecinać tkanki nawet tak mocne jak kości! Urządzenia o mniejszej sile, działają delikatniej i stosowane są np. do stymulowania produkcji kolagenu w skórze.
Konkretne rodzaje laserów wysyłają światło o jednej długości fali.
Niektóre długości są lepiej „wyłapywane” przez melaninę ( barwnik znajdujący się w skórze, tęczówkach oczu czy włosach), inne przez hemoglobinę ( barwnik krwi), pozostałe np. przez wodę. Z tego powodu do likwidowania „pajączków” – czyli popękanych naczynek, przebarwień czy złuszczania, potrzebujemy aż trzech różnych urządzeń.
Urządzenia laserowe w swojej pracy wykorzystują obecnie lekarze i kosmetyczki. Należy jednak zwrócić uwagę, że w gabinetach kosmetycznych powinny być używane jedynie lasery o delikatnym działaniu, czyli modele niskoenergetyczne, dające minimalne ryzyko powikłań. Z zabiegów na bardziej zaawansowanym sprzęcie najlepiej korzystać jedynie pod okiem lekarza.
Laser – rodzaje zabiegów
Jak już wspomnieliśmy, zabiegi z użyciem lasera mogą pomóc nam rozwiązań wiele problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Do najpopularniejszych należą:
1. Laserowe usuwanie przebarwień
Przebarwienia – najczęściej brązowe plamy, pojawiają się na skórze z różnych powodów. Może to być wiek, problemy hormonalne, zbyt duża ekspozycja na słońce, zażywanie leków światłouczulających czy stosowanie kosmetyków z zawartością alkoholu. Bez względu na przyczynę – z pewnością nie dodaje to nikomu urody, a pozbycie się przebarwień przy użyciu kosmetyków często okazuje się niewystarczające.
Na szczęście laser radzi sobie z problemem bardzo dobrze. Zabieg polega na naświetlaniu plam. Emitowane światło zostaje pochłaniane przez melaninę, która odbiera energię i rozpada się na mniejsze kawałeczki. W ten sposób rozdrobniony barwnik usuwany jest samodzielnie przez organizm.
Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu, a po jego wykonaniu plamy chwilowo są jeszcze ciemniejsze, po czym skóra zaczyna się złuszczać. Należy pamiętać, że mając skłonność to powstawania przebarwień, zawsze powinniśmy używać kremów z filtrem i unikać zbyt intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne.
W zależności od rodzaju przebarwienia, lekarz proponuje odpowiednią ilość zabiegów. Czasem wystarczy jeden, a niekiedy potrzebna jest seria kilku powtórzeń.
2. Laserowe zabiegi odmładzające
Z biegiem lat nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny przez co staje się wiotka i pojawiają się zmarszczki. Zabieg laserowy pozwala nam pozbyć się i tego problemu. Do wyboru mamy tu np. fotoodmładzanie. Po uprzednim znieczuleniu skóra jest naświetlana co pobudza fitoblasty do produkcji kolagenu. Dzięki podgrzewaniu już istniejących włókien, poprawia się ich strukturę.
Oprócz fotoodmładzania możemy skorzystać z dermabrazji. Jest to bardziej inwazyjny zabieg wykonywany przeważnie na sali operacyjnej. Pacjent dostaje znieczulenie ogólne, a lekarz odparowuje warstwy naskórka dochodząc do skóry właściwej.
Efektem zabiegu jest usunięcie:
- zmarszczek,
- przebarwień,
- blizn
- poprawa jędrności.
Po zabiegu fotoodmładzania na skórze może być widoczny niewielki rumień i obrzęk. Po dermabrazji skóra zostaje odsłonięta, dlatego przez 7 dni trzeba chodzić w specjalnej maseczce ochronnej. Pierwszy zabieg trzeba powtórzyć kilka razy w odstępach od 3 do 6 tygodni, natomiast drugi jest zabiegiem jednorazowym i można go wykonywać raz na kilka lat.
3. Laserowe likwidowanie popękanych naczynek
Tzw. „pajączki” to zmora wielu kobiet. Przy użyciu lasera można je skutecznie zamknąć, poprawiając wygląd skóry. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu. Lekarz kieruje wiązkę światła w rozszerzone naczynka. Tam światło pochłaniane jest przez hemoglobinę, która odbiera energię. Ściany naczynia zostają zniszczone i „pajączek” znika.
Po zabiegu na skórze może być widoczny rumień i obrzęk, które znikają w ciągu 1 bądź kliku dni. Jeśli mamy jedno pęknięte naczynko, wystarczy jeden zabieg. W przeciwnym razie trzeba przygotować się na kilka wizyt. Zabieg może być wykonywany co 5- 6 tygodni.
4. Laserowa depilacja
Zabieg laserowego usuwania włosków dedykowany jest szczególnie osobom, u których występują podrażnienia po tradycyjnej depilacji. Zabieg z użyciem lasera polega na tym, że światło urządzenia pochłaniane jest przez melaninę w mieszku włosowym. Melanina odbierając energię lasera, ulega zniszczeniu razem z całym mieszkiem. Dzień przed depilacją należy ogolić włosy maszynką. Po zabiegu możliwe jest wystąpienie podrażnienia i obrzęku okołomieszkowego.
Depilacja laserowa nie jest zabiegiem jednorazowym, ponieważ włoski nie odrastają jednocześnie. Niektóre z nich znajdują się w fazie wzrostu i tylko one reagują na światło lasera. Pozostałe – w fazie uśpienia maja za mało melaniny. Z tego powodu depilację powtarza się co miesiąc przez ok. pół roku, a następnie raz na rok. Na więcej wizyt muszą nastawić się osoby z zaburzeniami hormonalnymi, zespołem nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów.
5. Laserowe wybielanie zębów
Herbata, kawa, papierosy – wszystko to może wywołać przebarwienia na zębach. Jeśli pasty wybielające nie dają zadowalających efektów, możemy zdecydować się na zabieg laserowy. Procedura wybielania polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, a następnie naświetlania ich laserem. Zabieg trwa od 15 do 45 minut i jest bezbolesny, a efekt widzimy po 24 godzinach. Przez ten czas nie można pić ani jeść produktów mocno barwiących – soku z buraka, kurkumy, kawy, herbaty, czerwonego wina itp.
6. Laserowe usuwanie tatuażu
Kiedy chcemy pozbyć się niechcianego tatuażu, najlepiej sprawdzą się tu lasery typu Q- switch, które emitują światło i krótkim impulsie. Taki laser trafia dokładnie w miejsce przeznaczenia, nie uszkadzając przy tym okolicznych tkanek. Najłatwiej pozbyć się małych i „płytkich” tatuaży o kolorze czarnym, granatowym i czerwonym. Duże, głębokie wzory o pozostałych kolorach schodzą trudniej.
Kto nie powinien decydować się na zabieg laserowy?
Przeciwwskazaniem są:
- ciąża,
- stosowanie leków uwrażliwiających na światło,
- stosowanie sterydów,
- stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- choroby serca,
- mocna opalenizna,
- zaburzenia krzepnięcia,
- skłonność do powstawania bliznowców.
Osoby chorujące na cukrzycę lub padaczkę również powinny poinformować o tym personel. Tacy pacjenci wymagają nieco innego postępowania w trakcie i po zabiegu.
Komentarze