logo
close
Toczeń co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Toczeń

19 stycznia 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Choroby autoimmunologiczne nie są jeszcze do końca zbadane przez lekarzy. Nie wiadomo bowiem, co powoduje, że organizm zwalcza swoje własne tkanki. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi w chorobie rumieniowej i układowej, które określane są również jako toczeń. Czym jest toczeń i jakie objawy mu towarzyszą?
Toczeń jest zaliczany do chorób autoimmunologicznych. Tworzy on na skórze charakterystyczne znamiona, jeśli występuje w postaci choroby rumieniowej. Możliwe jest również występowanie u pacjentów tocznia w postaci układowej, który nie daje wyraźnych, zewnętrznych objawów, ale również jest groźnym schorzeniem. Trudno jednoznacznie postawić diagnozę, że w przypadku pacjenta ze znamieniem na skórze rzeczywiście występuje toczeń. Jeszcze trudniejszą diagnozą jest stwierdzenie tocznia układowego.
Za powstanie tocznia u pacjentów odpowiada układ immunologiczny organizmu, w którym powstają pewne zaburzenia w funkcjonowaniu. W ten sposób rodzą się z resztą wszystkie choroby autoimmunologiczne. Mogą one pojawić się na różnych etapach rozwoju ludzkiego organizmu. Prawdopodobnie toczeń jest chorobą o podłożu genetycznym.
Najczęściej na toczeń chorują kobiety, choć zakres wiekowy grupy ryzyka jest bardzo szeroki – w zasadzie od wieku nastoletniego aż po wiek dojrzały ( w granicach od 16 do 55 lat). U mężczyzn ryzyko zachorowania na toczeń jest 10-krotnie niższe, niż u przedstawicielek płci żeńskiej.

Toczeń – objawy

W przeważającej liczbie przypadków toczeń pojawia się po przebytej infekcji organizmu. W czasie choroby organizm broni się przed zagrożeniem, a do walki ruszają wytworzone przez układ obronny, immunologiczny, przeciwciała. Jeśli układ obronny organizmu jest uszkodzony, jest w stanie niszczyć zupełnie zdrowe komórki, uszkadzając ich DNA.
Chorzy na toczeń mogą odczuwać zupełnie odmienne względem siebie objawy, dlatego też lekarze mają niemałe problemy z prawidłowym zdiagnozowaniem tej choroby. Toczeń powoduje między innymi:

  • Powstawanie zmian skórnych, rumieniowych, które swoim kształtem mogą przypominać motyla,
  • Zapalenie błony śluzowej,
  • Nadżerki w obrębie jamy ustnej,
  • Nadwrażliwość na światło słoneczne,
  • Bliznowacenie zmian skórnych ( w przypadku rumienia krążkowego),
  • Zaburzenia o charakterze neurologicznym np. napady drgawek, złego nastroju, agresji,
  • Zapalenie i bóle stawów,
  • Zaburzenia systemu odpornościowego organizmu, częste infekcje,
  • Występowanie przeciwciał przeciwjądrowych,
  • Zaburzenia hematologiczne, w tym niedokrwistość,
  • Zmiany w nerkach.

Toczeń – diagnoza

Przed zdiagnozowaniem tocznia i rozpoczęciu odpowiedniego trybu leczenia, lekarze zlecają szereg badań. Oprócz odkrycia podstawowych objawów tego schorzenia, lekarze kojarzą go również ze zmianami histopatologicznymi w nerkach, zwiększeniem stężenia białka we krwi, skurczami rąk, czy przerzedzeniem włosów.
Lekarze zlecają w podejrzeniu tocznia badania wzroku, badania laryngologiczne, badania krwi i moczu. Przeprowadza się ocenę stanu serca na podstawie badani EKG i echa serca. Konieczne jest przebadanie płuc, jamy brzusznej oraz nerek, przy wykonywaniu badania USG.

Toczeń – leczenie

Niestety, toczeń jest chorobą niemożliwą do wyleczenia, jak dotychczas nie odkryto skutecznego leku zwalczającego to schorzenie. Lekarze dążą więc do złagodzenia przebiegu choroby oraz niwelowania jej objawów. Najczęściej pacjentom zapisywane są leki immunosupresyjne i przeciwmalaryczne.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności