logo
close
Półpasiec co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Półpasiec

16 lipca 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Półpasiec jest chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus VZV viracella – zoster virus. Ten sam wirus wywołuje również ospę wietrzną i ma ścisłe związki z wirusem opryszczki. Stąd też zmiany skórne pojawiające się w przebiegu tych trzech chorób są podobne do siebie. Przebywanie z osobą chorą na półpasiec grozi zarażeniem ospą wietrzną, w ostępie 2-3 tygodni od tego kontaktu. Z kolei, na półpasiec może zachorować osoba mająca kontakt z chorą na ospę wietrzną. Okres wylęgania wirusa, w którym osoba chora zaraża innych ze swojego otoczenia trwa od 3 do 4 dni.
Najczęściej, półpasiec występuje u osób dorosłych. Jak sama nazwa wskazuje, przebiega on po jednej stronie ciała. Z reguły atakuje jeden z nerwów czuciowych wraz z powiązanym z nim zwojem międzykręgowym oraz fragmentem unerwionej skóry. Bywa, że w szczególnych przypadkach półpasiec ma charakter obustronny, ale ma to miejsce rzadko.
Półpasiec umiejscawia się na jednym ze zwojów piersiowych, stąd też wysypka pojawia się przede wszystkim na klatce piersiowej, a później na brzuchu. Można ją przyrównać do wysypki, z jaką mamy do czynienia przy ospie.
Cechą charakterystyczną choroby jest występowanie na jednej stronie ciała wykwitów skórnych, pojawiających się w kilku rzutach, wyznaczających kolejne stadia choroby. Jeśli wysypka nie jest drapana przez chorego, znika samoistnie, nie pozostawiając po sobie żadnych blizn. Czasem powstające zmiany skórne przybierają postać pęcherzy, które swędzą.

Objawy półpaśca

Do objawów półpaśca zalicza się:

  • Wysypkę i wykwity skórne zwykle po jednej stronie ciała,
  • Podwyższoną temperaturę ciała, trwającą przez około 5 dni,
  • Złe samopoczucie,
  • Przeczulicę,
  • Ból w okolicach występowania wysypki,
  • Nadwrażliwość w obszarze zmian skórnych,
  • Bóle głowy,
  • Bóle gardła.

Początkowo wysypka pojawiająca się przy półpaścu ma postać płaskich plam o żywoczerwonej barwie, z czasem przekształca się w czerwone grudki powstałe po uwypukleniu się plam i pęcherzyki wypełnione surowicą. Później pęcherzyki pękają i robią się z nich strupy.
Po ustaniu okresu podwyższonej temperatury, zmiany skórne zaczynają się goić i stopniowo przysychać, choć wykwity skórne pozostają na swoim miejscu przez dłuższy czas. Wielu pacjentów po przejściu półpaśca skarży się na ból w okolicach powstania wysypki, choć choroba już się zakończyła i nie daje żadnych widocznych objawów.
Jeśli osoba dorosła nie chorowała na ospę wietrzną w dzieciństwie, łatwo może zarazić się półpaścem od dziecka chorego na ospę. Przyczyną półpaśca może być też wirus ospy zagnieżdżony w zwojach nerwowych jeszcze w dzieciństwie i nie dający jak do tej pory żadnych objawów.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności