Ginekologia jest jednym z działów medycyny, specjalizacją, którą mogą wybrać dla siebie absolwenci tego kierunku studiów wyższych. Ginekologia bada i leczy choroby związane z damskim układem rozrodczym. Jedną z chorób, jakimi się zajmuje, jest nadżerka szyjki macicy. Czym ona jest i jak się ją leczy?
Nadżerka szyjki macicy jest zmianą, o zróżnicowanej wielkości i charakterze, występującą w obrębie dróg rodnych kobiety. Jest to żywoczerwony nabłonek gruczołowy, który pojawia się w miejsce naturalnego nabłonka wielowarstwowego płaskiego w szyjcie macicy kobiety.
Nadżerki mogą występować również i w innych miejscach, chociażby w jamie ustnej. Nadżerka przez pierwszy etap rozwoju może nie dawać żadnych specyficznych objawów. Dopiero podczas badania ginekologicznego można ją bez trudu wykryć. Im mniejsza zmiana, tym łatwiejsza będzie ona do usunięcia, przy zastosowaniu mało inwazyjnych metod. Nadżerka nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia kobiety, choć w dalszych etapach jej rozwoju może ona być kłopotliwa. Jeśli zlekceważymy ją, może stać się nawet bardzo niebezpieczna i w ostateczności doprowadzić do tragedii.
Rodzaje nadżerki szyjki macicy
Medycyna wyróżnia trzy najważniejsze rodzaje schorzenia, nazywanego nadżerką szyjki macicy:
- Nadżerkę prawdziwą – występuje najczęściej jako efekt urazu mechanicznego, działania substancji toksycznej lub infekcji, kiedy to zachodzi zanik nabłonka. Może być też zapowiedzią zmian nowotworowych.
- Nadżerkę rzekomą – najczęściej występujący rodzaj nadżerki szyjki macicy, spowodowany zmianą struktury nabłonka w inny, niecharakterystyczny dla szyjki macicy.
- Nadżerkę pojawiającą się przy zmianach nowotworowych – nazywaną przednowotoworową, poprzedza rozwój nowotworu. Może jej towarzyszyć zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.
Przyczyny nadżerki szyjki macicy
Po latach badań nad nadżerką szyjki macicy lekarze nadal nie potrafią podać jednoznacznych przyczyn występowania takich zmian w narządach rodnych kobiety. Zdaniem specjalistów, do pojawienia się nadżerki przyczyniają się:
- Zaburzenia w gospodarce hormonalnej,
- Infekcje bakteryjne,
- Niepodejmowanie leczenia kiły,
- Zakażenia wirusem opryszczki pospolitej.
Objawy nadżerki szyjki macicy
Nadżerka może rozwijać się w szyjce macicy kobiety bardzo powoli i nie dawać początkowo żadnych objawów. Tylko lekarz ginekolog podczas rutynowego badania ginekologicznego oceni, czy na ścianach szyjki macicy nie pojawiły się zmiany charakterystyczne dla nadżerki. Jeśli tak się stanie, lekarz zleci pacjentce wykonanie cytologii. Wśród możliwych objawów nadżerki wymienia się:
- Bóle podbrzusza,
- Upławy, o nieprzyjemnym zapachu,
- Bóle w dolnym odcinku kręgosłupa,
- Plamienia.
Leczenie nadżerki szyjki macicy
Istnieje wiele sposób leczenia nadżerek. Dziś leczenie takiego schorzenia odbywa się szybko i jest bardziej skuteczne niż kiedyś, a już na pewno mniej bolesne dla samych pacjentek. To ginekolog prowadzący pacjentkę decyduje, na podstawie czynnika wywołującego nadżerkę, jak należy ją leczyć. U młodych kobiet małe nadżerki wchłaniać mogą się samoistnie i nie wymagają leczenia. W najlżejszych przypadkach nadżerki szyjki macicy stosowane są tabletki doustne. Przy poważniejszych zmianach można przeprowadzić:
- Krioterapię, czyli zamrażanie z wykorzystaniem zimnego azotu,
- Elektrokoagulację, czyli wypalanie prądem,
- Fotokoagulację, czyli usuwanie zmiany przy użyciu promieniowania podczerwonego.
Komentarze