Układ krwionośny człowieka jest narażony na powstanie wielu groźnych chorób, zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. Jedną z takich chorób jest miażdżyca, która dotyka coraz większą liczbę osób. Czym ona jest, jakie ma objawy i jak z nią walczyć możliwie jak najbardziej efektywnie?
Miażdżyca w encyklopedii medycyny jest określana mianem choroby zwyrodnieniowo-wytwórczej tętnic dużej i średniej wielkości. W praktyce polega ona na tym, że żyły wchodzące w skład układu krwionośnego są zapychane, przez co tlen płynący wraz z krwią, nie może docierać do komórek i tkanek organizmu, odżywiając je. Jeśli tętnica zostanie całkowicie zablokowana przez złogi miażdżycowe, wywołuje to zawał albo zatory żylne. Miażdżyca powoduje, że w wewnętrznej błonie tętnic, jak również na rozroście tkanki łącznej w organizmie pacjenta odkładają się różne składniki, między innymi:
- Lipidy,
- Wielocukry,
- Sole wapnia.
Już samo zwężenie tętnic, do którego prowadzi nieleczona miażdżyca powoduje, że zdrowie i życie pacjenta staje się mocno zagrożone. Miażdżyca jest chorobą, która rozwija się powoli, ale jeśli nie podejmuje się w niej żadnych kroków leczniczych, może prowadzić do powstania bardzo poważnych konsekwencji.
Objawy miażdżycy
Początkowo miażdżyca nie wywołuje w zasadzie żadnych charakterystycznych dolegliwości, dlatego pacjent może nie wiedzieć, że z jego układem krwionośnym cokolwiek się dzieje. Wbrew pozorom, zmiany miażdżycowe w układzie krwionośnym nie pojawiają się wyłącznie u osób dorosłych. Mogą one występować również u najmłodszych pacjentów.
Generalnie o objawach miażdżycy mówi się dopiero, kiedy nastąpi zwężenie naczynia krwionośnego lub światło tętnicy zostanie zablokowane. Prowadzi to do:
- Zakrzepów na blaszkach miażdżycowych,
- Krwotoku,
- Owrzodzenia,
- Zwapnienia tętnic,
- Zawału serca,
- Tętnicy mózgowej, czyli do udaru mózgu,
- Tętnicy kończyn dolnych, tj. do martwicy odpowiedniego obszaru nóg.
Grupa ryzyka
Najczęściej miażdżyca uaktywnia się u osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Na jej powstanie mają wpływ dziedziczne uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie pacjenta rodzice lub dziadkowie chorowali na choroby wieńcowe, jest wielce prawdopodobne, że dana osoba również będzie musiała walczyć z miażdżycą. Wśród czynników, które mogą prowadzić do powstania tego schorzenia wymienia się:
- Niewłaściwą dietę, bogatą w tłuszcze zwierzęce i produkty zawierające cholesterol,
- Zbyt duże spożywanie słodyczy,
- Bierność fizyczną,
- Siedzący tryb życia i pracy,
- Cukrzycę,
- Otyłość.
Jeśli krew człowieka zawiera zbyt dużą ilość cholesterolu, to zaczyna on osadzać się na ścianach tętnic. Tak powstają złogi zwężające i usztywniające naczynia krwionośne. Rozpoczyna się rozwój choroby miażdżycowej.
Zapobieganie i leczenie miażdżycy
Miażdżycy można skutecznie zapobiegać, prowadząc zdrowy tryb życia. Bardzo ważne jest to, aby nasza dieta była uboga w tłuszcz, cholesterol i zawierała oleje roślinne oraz duże ilości złożonych węglowodanów. Powinniśmy dużo się ruszać i aktywnie uprawiać jakikolwiek sport.
Komentarze