logo
close
Miastenia co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Miastenia

4 września 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Jedną z najmniej znanych chorób atakujących układ nerwowy oraz układ mięśniowy człowieka, jest miastenia. Oczywiście, lekarze diagnostycy doskonale znają jej charakterystyczne objawy i wiedzą, czym ona grozi. Zwykli ludzie jednak rzadko kiedy mówią o miastenii, a warto bliżej przyjrzeć się temu schorzeniu.

Miastenia co to jest?

Miastenia zaliczana jest do chorób układu nerwowego i schorzeń nerwowo-mięśniowych. Polega ona na powstaniu zaburzeń przekaźnictwa nerwowo- mięśniowego. Prowadzi to najpierw do osłabienia, a później również tak zwanej męczliwości mięśni. Najczęściej choroba miastenia atakuje kobiety, przed 30 rokiem życia, ale może pojawić się u każdego – niezależnie od wieku i płci. Bardzo często miastenia jest diagnozowana u dzieci w wieku od 8 do 10 lat. Kolejny szczyt zachorowań występuje pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. W grupie wiekowej od 50 do 60 lat częściej chorują na miastenię mężczyźni niż kobiety.

Przyczyny miastenii

Do końca nie wiadomo, co jest podłożem choroby miastenii. Najprawdopodobniej, jak twierdzą dziś lekarze i naukowcy, do jej powstania przyczynia się pojawienie przeciwciał skierowanych przeciwko białkom styku nerwowo-mięśniowego. Przeciwciała zwalczają własne białka ustrojowe. We krwi chorych najczęściej wykrywane są te przeciwciała. Niewykluczone, że udział w chorobie ma także grasica, czyli narząd położony tuż za mostkiem człowieka. Ulega on zanikowi po osiągnięciu dojrzałości i jest organem bardzo ważnym dla wydolności układu odpornościowego. Jeśli chory dotknięty jest ciężką postacią miastenii, bodźce nerwowe nie są u niego przenoszone na mięśnie, jak to ma miejsce u zdrowego człowieka.

Pierwsze objawy miastenii

Miastenia rozwija się stopniowo, dając coraz to więcej charakterystycznych dla siebie objawów. Najczęściej, jej pierwsze symptomy można zidentyfikować w obrębie oczu. U chorych pojawia się problem z opadaniem powieki oraz podwójne widzenie. Z czasem, miastenia atakuje mięśnie i nerwy w kolejnych obszarach ciała. Obejmuje mięśnie krtani i gardła, przez co mówimy przez nos. Schorzenie może dawać objawy podczas mówienia, przez co powstaje zjawisko dyzartrii, czyli niewyraźnej mowy z nieprawidłowym akcentem i intonacją. Podczas jedzenia miastenia może prowadzić do trudności z połykaniem, czyli tzw. dysfagii. Miastenia zajmuje mięśnie stopniowo i niszy je, przez co ulegają zanikowi. Tak samo dzieje się z mięśniami twarzy, jak i całego ciała – kończyn i tułowia. U jednych chorych pierwsze objawy pojawiają się w dużych odstępach czasu, a u innych choroba pojawia się nagle i ma ogromne nasilenie.
Wśród charakterystycznych objawów miastenii wymienia się:

  • Osłabienie mięśni,
  • Szybkie zmęczenie,
  • Opadanie powiek,
  • Podwójne widzenie,
  • Nosowy głos,
  • Niewyraźną mowę,
  • Zanik mięśni,
  • Męczliwość mięśni kończyn górnych i dolnych,
  • Utrudnione połykanie.

Objawy miastenii mogą nasilać się w trakcie sytuacji stresowych, ciąży, miesiączki czy wszelkiego rodzaju infekcji.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności