Wśród chorób ginekologicznych na szczególną uwagę zasługuje endometrioza. Samo słowo endometrium oznacza śluzówkę macicy, która w trakcie cyklu miesięcznego stopniowo narasta, a później w trakcie miesiączki złuszcza się.
Czym jest endometrioza?
Jeśli kobieta jest chora na endometriozę, wówczas tkanka nazywana endometrium narasta, ale odbywa się to poza obrębem macicy, najczęściej ma to miejsce na jajnikach. Choroba prowadzi do powstania silnych dolegliwości bólowych, a nawet niepłodności. Endometrioza w skrajnych przypadkach może spowodować rozwinięcie się nowotworów w obrębie narządów rodnych kobiety.
Przyczyny choroby endometrioza
Istnieje kilka teorii dotyczących przyczyn powstawania endometriozy u kobiet. Nie zostały one jednak potwierdzone w 100% w praktyce. Najprawdopodobniej, nie ma jednego powodu, dla którego rozwija się endometrioza. Może to być zespół czynników, do których zalicza się:
- Predyspozycje genetyczne,
- Wady układu odpornościowego,
- Zły stan psychiczny,
- Zestresowanie,
- Życie w niezdrowym środowisku.
Objawy endometriozy
Choroba nazywana endometriozą może wywoływać wiele objawów, które mogą w wysokim stopniu zaniepokoić kobietę. Powinna ona udać się na konsultacje do lekarza w momencie, gdy pojawią się u niej następujące objawy:
- bóle w obrębie miednicy,
- ból w dolnej części pleców,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, ból w jelitach, pojawiające się podczas miesiączki,
- uczucie rozbicia,
- osłabienie,
- nieregularne krwawienia
Przebieg endometriozy
Endometrioza prowadzi do narastania tkanki endometrium poza macicą, a to powoduje powstanie guzów, torbieli i narośli w obrębie jamy brzusznej. Zaatakowane mogą zostać jajniki, jajowody oraz przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytem. W odosobnionych przypadkach choroba może rozwinąć się nawet w płucach. Tkanka endometrium nie ulega złuszczeniu, jak ma to miejsce w przypadku osób zdrowych. Powoduje to, że tkanka się gromadzi, powstają rany i krwawienie, a także stan zapalny sąsiadujących narządów.
Leczenie endometriozy
Leczenie endometriozy w przeważającej ilości przypadków jest skomplikowane i nie przynosi spodziewanych efektów w krótkim czasie. Lekarz musi dokładnie zapoznać się z etapem choroby i stanem zdrowia pacjentki, aby zaordynować dla niej właściwą kurację leczniczą. Często w wyborze tym znaczenie mają plany powiększenia rodziny przez pacjentkę. Najskuteczniejszą metodą leczenia endometriozy jest operacja chirurgiczna, stosowana najczęściej u młodych kobiet, chcących mieć w przyszłości własne dzieci. Można leczyć ją również farmakologicznie, ale terapia ta może doprowadzić do bezpłodności.
Komentarze