logo
close
Choroba wieńcowa co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Choroba wieńcowa

27 stycznia 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Serce jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, organem w ciele każdego człowieka. Na co dzień wykonuje ono ogromną pracę – wtłaczając w nasze żyły tętnice krew wraz z tlenem pozwalającym na funkcjonowanie wszystkich organów naszego ciała. Serce niestety zagrożone jest wieloma groźnymi chorobami, na przykład chorobą wieńcową. Czym ona jest i jakie objawy są z nią związane?
Choroba wieńcowa nazywana jest inaczej chorobą niedokrwienną serca albo IHD. Właściwie, choroba wieńcowa nie jest jednym schorzeniem, ale zespołem objawów pojawiających się w związku z trwającym dłuższy czas niedostatecznym zaopatrywaniem komórek mięśnia sercowego w substancje odżywcze i tlen.
Zachorowalność na chorobę wieńcową wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej choroba ta występuje u osób po 50-tym roku życia mieszkających w krajach rozwiniętych. Coraz częściej choroba wieńcowa dotyka także młodych ludzi w Polsce – nawet u dwudziestolatków. Częściej na wieńcówkę, jak często określa się chorobę wieńcową, chorują mężczyźni niż kobiety. U pań hormon estrogen powoduje, że są chronione w pewnym stopniu przed pojawieniem się miażdżycy i jej rozwojem. Ilość estrogenów w organizmie kobiety spada po przejściu menopauzy, a więc w wieku dojrzałym i podeszłym są bardziej narażone na pojawienie się choroby wieńcowej.

Przyczyny schorzenia

Choroba wieńcowa jest chorobą cywilizacyjną i często jest dziedziczna. Taka choroba u rodziców czy dziadków zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nią u dzieci. Najczęściej jednak z chorobą wieńcową mamy do czynienia u osób z miażdżycą, czyli zwężeniem z uwagi na cholesterol i odkładaniem się go, tętnic wieńcowych. Zmiany zwyrodnieniowe i wytwórcze powodują przez dłuższy czas stopniowe zwężanie światła naczyń krwionośnych, przez co krew nie może przez nie swobodnie przepływać. Jeśli krew nie może pokonać drogi przez tętnice, organy takie jak serce nie otrzymują substancji odżywczych, przez co ich funkcjonowanie jest zaburzone.
Do czynników przyczyniających się do powstania i rozwoju choroby niedokrwiennej serca zalicza się:

  • Otyłość – głównie w obrębie brzucha,
  • Palenie papierosów,
  • Wysoki cholesterol i trójglicerydy,
  • Dieta bogata w błyszcze pochodzenia zwierzęcego,
  • Siedzący, bierny tryb życia,
  • Cukrzyca.

Konsekwencje choroby wieńcowej

Jeśli choroba wieńcowa nie jest leczona albo jest leczona niewłaściwie, a co za tym idzie – nieskutecznie, może doprowadzić nawet do dusznicy bolesnej albo do zawału mięśnia sercowego. Brak udzielenia natychmiastowej pomocy osobie z zawałem mięśnia sercowego może w ostateczności spowodować jej zgon.

Objawy choroby wieńcowej

Do najczęściej zgłaszanych objawów choroby wieńcowej zalicza się:

  • Ból w klatce piersiowej, duszący, promieniujący do lewego barku, ramienia i pleców, nasilający się w czasie stresu i wysiłku fizycznego,
  • Osłabienie organizmu,
  • Lęk,
  • Uczucie ciężkości w klatce piersiowej,
  • Duszności.

Jeśli zauważamy u siebie takie objawy, powinniśmy szybko skorzystać z konsultacji lekarskiej i wykonać szczegółowe badania układu krążenia. Im szybciej zaczniemy się leczyć na chorobę wieńcową, tym szybciej zahamujemy jej rozwój i nie dopuścimy do zawału. Powinniśmy uprawiać więcej sportu i kategorycznie rzucić palenie, aby poczuć się lepiej. Zdrowy tryb życia, dobra dieta bogata w witaminy i korzystne kwasy tłuszczowe, oraz przyjmowanie właściwych leków spowoduje, że wieńcówka nie będzie zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności