Choroby hormonalne związane są z zachwianiem równowagi hormonów w ciele człowieka. Dotykają w równym stopniu kobiety i mężczyzn, w różnym wieku. Jedną z takich chorób jest cisawica, nazywana chorobą Addisona.
Czym jest choroba Addisona?
Choroba Addisona jest przewlekłą niedoczynnością nadnerczy, która wywołana jest niedostatecznym wytwarzaniem hormonów w korze nadnerczy. Najczęściej, przyczyną powstania choroby jest zniszczenie kory przez proces autoagresji bądź też przez gruźlicę nadnerczy. Obie przyczyny występują z tą samą częstotliwością. Choroba Addisona prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej oraz węglowodanowej organizmu pacjenta.
Cisawica jest chorobą przewlekłą, którą leczy się hormonami kory nadnerczy, przede wszystkim z wykorzystaniem hydrokortyzonu.
Choroba ta występuje bardzo rzadko. Choruje od 4 do 11 osób na 100 000 ludzi. Choroba Addisona może zaatakować człowieka w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Na ogół charakteryzuje się ona wolnym rozwojem, ale objawy wraz z upływem czasu zdecydowanie się nasilają.
Badania laboratoryjne nie wykazały co prawda zależności pomiędzy częstotliwością występowania choroby, a rasą pacjentów. Choroba jednak najczęściej atakuje kobiety, w 3-4 dekadzie życia.
Objawy cisowicy
Wśród najczęściej zgłaszanych objawów niewydolności kory nadnerczy, czyli choroby Addisona, wymienia się:
- Ogólne osłabienie mięśni,
- Duże wyniszczenie całego organizmu,
- Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- Omdlenia,
- Utratę przytomności,
- Bóle głowy prowadzące do zaburzeń orientacji,
- Przyspieszone tętno,
- Napady hipoglikemii pod postacią napadowego głodu,
- Zaburzenia w przemianie materii,
- Zaburzenia w czynności gruczołów płciowych,
- Brunatne zabarwienie skóry i błon śluzowych (zwłaszcza widoczne w liniach dłoni),
- Niezdolność do zwiększonej aktywności fizycznej,
- Uczucie zimna,
- Brak apetytu,
- Nudności i wymioty,
- Bóle brzucha,
- Rozdrażnienie,
- Apatię,
- Biegunkę,
- Utratę wagi,
- Niski poziom cukru,
- Depresję.
Bywa, że choroba Addisona atakuje zupełnie niespodziewanie, dając nagłe objawy. Mamy wówczas do czynienia z ostrą niewydolnością kory nadnerczy, objawiającą się bólami brzucha, ciężkimi wymiotami, zaostrzoną biegunką, natychmiastowym odwodnieniem, utratą przytomności i obniżeniem ciśnienia krwi.
Komentarze