Hormony odpowiadają w ciele człowieka za regulację wielu ważnych procesów życiowych. Zachwianie ich gospodarki prowadzi do wielu zaburzeń i powstania poważnych chorób, które mogą mieć bardzo ciężki przebieg. Jedną z chorób hormonalnych jest akromegalia.
Akromegalia jest chorobą hormonalną, która polega na przeroście tkanek miękkich i kości nosa, uszu, żuchwy, dłoni, stóp oraz zewnętrznych narządów płciowych. Odpowiedzialnym za powstanie tego schorzenia jest gruczolak umiejscowiony w przednim płacie przysadki mózgowej, w której następuje zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu. Gruczolak wywołuje nadczynność przysadki, która przestaje prawidłowo pracować. U osób chorujących na akromegalię występuje bardzo wysoki poziom hormonu wzrostu GH. W badaniach laboratoryjnych pacjenci ci mają również wysoki poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu typu I w surowicy krwi.
Grupa zagrożenia Akromegalia
Akromegalia atakuje w różnym wieku i osoby o różnej płci. Jeśli chorują dzieci i młodzież, wówczas nadmierne wydzielanie w organizmie hormonu wzrostu powoduje chorobę gigantyzm. Dzieci szybko rosną i osiągają bardzo duży wzrost. Mają nieforemne kończyny lub inne ułomności w budowie ciała. Jeśli zaś akromegalia atakuje osoby dorosłe, po zakończeniu wzrastania układu kostnego, mówimy o właściwej akromegalii.
Objawy akromegalii
Choroba akromegalii może przejawiać się występowaniem zróżnicowanych objawów. Nie muszą one występować łącznie u pacjenta. Wśród charakterystycznych objawów tego schorzenia wymienia się:
- Bóle głowy,
- Bóle kostno-stawowe,
- Cukrzyca,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Kardiomegalia,
- Niewydolność serca,
- Nietolerancja glukozy,
- Zaburzenie czynności przewodu pokarmowego,
- Objawy neurologiczne,
- Zaburzenie czynności płciowych,
- Zniekształcenie nosa i war oraz ogólnie rysów twarzy,
- Powiększenie języka,
- Powiększenie małżowin usznych,
- Zniekształcenia stawów,
- Nadmierna potliwość,
- Objawy niedoczynności gruczołów dokrewnych kontrolowanych przez przysadkę,
- Występowanie chrypy,
- Przerost tarczycy,
- Przerost serca i nerek,
- Obniżenie siły mięśniowej,
- Zaburzenia widzenia.
Leczenie akromegalii
Niestety, jak dotychczas nie wymyślono jednej, skutecznej metody leczenia pacjentów, u których zdiagnozowana została akromegalia Stosowane jest leczenie operacyjne akromegalii i napromieniowania. W trakcie operacji pacjenta usuwany jest guz przysadki, a następnie przeprowadzane są napromieniowania. Lekarze podejmujący się leczenia pacjentów z akromegalią muszą na bieżąco kontrolować u pacjentów stężenie hormonu wzrostu GH oraz IGF-I.
Po przeprowadzeniu chirurgicznego wycięcia guza przysadki mózgowej, lekarze muszą zapobiegać jego wznowieniu, poprzez leczenie farmakologiczne. Jednocześnie, podejmuje się działania, które mają na celu zlikwidowanie i złagodzenie zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego, czy oddechowego i pokarmowego.
Komentarze