logo
close
Nadciśnienie tętnicze co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Nadciśnienie tętnicze

13 lutego 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Układ krążenia człowieka jest narażony na wiele poważnych chorób, które mogą w dużym stopniu zagrażać kondycji zdrowotnej pacjenta, a nawet jego życiu. Jeśli wcześnie nie zostaną podjęte kroki zmierzające do leczenia, najprawdopodobniej serce zbuntuje się i przestanie pompować krew do tętnic i żył. Aby temu zapobiec trzeba wiedzieć, z jakimi chorobami można spotkać się w przypadku układu krążenia.

Nadciśnienie tętnicze co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to zdecydowanie najczęściej występująca w populacji całego świata choroba układu krążenia. Niestety, prowadzi ona do udarów mózgu i choroby niedokrwiennej serca. Nadciśnienie tętnicze objawia się przekraczaniem wartości prawidłowych przy pomiarze manometrem rtęciowym lub zegarowym ciśnienia u pacjenta. Takie pomiary jednak trzeba wykonywać przez dłuższy czas, regularnie, aby stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Podwyższone ciśnienie to takie, gdzie ciśnienie krwi skurczowe jest (górne) powyżej 139 mmHg lub/i rozkurczowe (dolne) powyżej 89 mmHg.

Grupa ryzyka

Bardzo wiele osób na całym świecie, w różnym wieku, jest narażonych na chorobę nadciśnienia tętniczego krwi. W Polsce szacuje się, że aż 30% wszystkich dorosłych Polaków ma do czynienia w większym lub mniejszym stopniu z tym właśnie schorzeniem. Chorzy jednak nie zawsze zdają sobie z tego faktu, skutkiem czego nie podejmują leczenia, ani nie zapobiegają rozwojowi choroby. Jest to prosta droga do udaru mózgu lub innych, przykrych konsekwencji zdrowotnych, jakie niesie za sobą nadciśnienie tętnicze. Należy powiedzieć, że odpowiednia diagnoza pacjenta jest tu kluczowa, ale on sam musi w ogóle zgłaszać się na badania kontrolne do ośrodków zdrowia.
Największe ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze pojawia się u osób dojrzałych, po 35 roku życia. Po 60. roku życia 25% osób jest objętych tym schorzeniem.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze na pewno objawia się podwyższonym ciśnieniem, ale to nie jedyny symptom tego schorzenia. Wśród innych objawów wymienia się:

  • Kołatanie serca,
  • Poczucie niepokoju,
  • Zawroty głowy,
  • Nadmierna potliwość,
  • Okresowa bezsenność,
  • Obniżenie ogólnej sprawności fizycznej,
  • Bóle głowy,
  • Zła kondycja psychiczna,
  • Pieczenie i bóle za mostkowe,
  • Zadyszka przy najmniejszym wysiłku.

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

Najczęściej chorzy zapadają napierwotne nadciśnienie tętnicze. Nazywane one bywa samoistnym i trudno określić w sposób jednoznaczny jego przyczynę występowania. Być może jest to nadwaga i zły tryb odżywiania się, brak ruchu i ciągły stres. Na pojawienie się pierwotnego nadciśnienia tętniczego wpływa nadużywanie soli kuchennej, nadużywanie alkoholu czy też zażywanie preparatów sterydowych.
Drugim rodzajem nadciśnienia tętniczego jestnadciśnienie wtórne, które spowodowane jest schorzeniem organicznym, na przykład chorobą nerek czy nadnerczy.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności